Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Martin Roman - ČEZ
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto: Martin Roman
8. augusta 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Martin Roman: Vypnúť jadro si bohaté Nemecko teoreticky môže dovoliť

„Voda je veľmi racionálny obnoviteľný zdroj a každý prevádzkovateľ energetickej firmy by sa mal určite zamyslieť, či nemôže postaviť ďalšiu vodnú elektráreň. Protipólom je slnko, pretože technológia je príliš drahá a nedá sa dostatočne zlacniť, ani keby panely nastáli nič. Len cena rozvádzačov a podkonštrukcií je taká vysoká, že to nikdy nebude ekonomický zdroj,“ hovorí v rozhovore pre augustové vydanie slovenskej verzie mesačníka Forbes Martin Roman, šéf českého koncernu ČEZ. Dopĺňa, že niekde uprostred je biomasa a do budúcnosti, v horizonte 10 rokov, sa dá bez dotácií opatrne uvažovať o výstavbe veterných parkov, ktoré môžu byť ekonomický zdroj, ak sa opomenú dôsledky pre stabilitu elektrických sietí.

Riešením problému odchýlky niektorých zdrojov by bolo podľa neho skladovanie elektrickej energie. V tomto smere však nie sú batérie ideálnym riešením, pretože ich výroba a najmä likvidácia je záťažou pre životné prostredie, tvrdí pre Forbes Roman. V tejto súvislosti tiež dopĺňa, že spôsobov, ako skladovať elektrinu, je viacero, medzi nimi i prečerpávacie vodné elektrárne alebo kompresia vzduchu. Problémom však zostáva, že dlhodobý veľký výpadok v sieti nahradiť nedokážu.

ČEZ na slovenskom trhu

ČEZ v ostatnom období vstúpil i na slovenský trh. „V súčasnosti je náš primárny plán ponúknuť slovenských zákazníkom elektrinu a plyn. Celkom sa nám darí. Každý mesiac získavame viac ako 10-tisíc zákazníkov,“ popisuje úspechy dcérskej spoločnosti ČEZ Slovensko Roman.

V rozhovore dopĺňa, že do budúcnosti sa chce ČEZ viac etablovať najmä na trhu s elektrickou energiou: Výstavbou paroplynového cyklu  v spolupráci s MOL-om pri bratislavskom Slovnafte a výstavbou jadrovej elektrárne v spolupráci so SR v Jaslovských Bohuniciach. Pokiaľ ide o paroplynový cyklus, v súčasnosti je zámer v štádiu projektovej prípravy a získavania povolení, k zámeru vybudovať jadrovú elektráreň sa dnes vypracúva štúdia uskutočniteľnosti.

K nemeckému rozhodnutiu zbaviť sa jadra

Na otázku Forbes-u, či hrozia strednej Európe výpadky elektrickej energie („blackouty“) po tom, čo Nemecko začalo zatvárať jadrové elektrárne, odpovedá: „Môžu. Nemecká prenosová sústava oslovila listami prenosové sústavy v okolitých krajinách s tým, že bude mať počas leta veľké problémy a prosila ich o maximálnu ústretovosť. Problém je, že v Nemecku sa elektrina vyrába na inom mieste, ako sa spotrebúva [..] Nemecko nemá chrbtovú sieť zo severu na juh, a preto (severonemecké OZE – pozn.) dodávajú elektrinu mimozmluvne cez Poľsko a Česko,“ vysvetľuje šéf ČEZ-u.

Pokiaľ ide o finančnú realizovateľnosť zámeru vypnúť všetky jadrové elektrárne, podľa Romana je „Nemecko natoľko bohatý štát, že si to teoreticky môže dovoliť.“ V rozhovore však naznačuje, že daňou bude vyššia tvorba emisií a v prípade budovania plynových elektrární vyššia závislosť krajiny na dodávkach komodity zo zahraničia, celkovo vyššia cena elektrickej energie a s rastúcim dopytom po zemnom plyne sekundárne i vyššia cena samotného energonosiča. V tomto smere nedokáže zmierniť negatívne dôsledky ani ťažba nekonvenčného bridlicového zemného plynu – najmä pre potenciálny občiansky odpor voči nej, spôsobený hlučnosťou, prašnosťou a celkovou ekologickou náročnosťou technológie ťažby.

Úplné znenie rozhovoru s Martinom Romanom, šéfom skupiny ČEZ, si môžete prečítať v aktuálnom (augustovom) vydaní slovenskej verzie mesačníka Forbes.

Text: (c) energia

Ilustračné foto: ČEZ

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.