Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. novembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Martin Hollý: Cenová regulácia brzdí trh s plynom

„Cenová regulácia je bariérou pre ďalší rozvoj sektora zemného plynu,“ skonštatoval dnes (29.11.) ráno na pracovných raňajkách so zástupcami médií Martin Hollý, generálny riaditeľ spoločnosti Nafta, a.s., ktorá sa zaoberá prevádzkou podzemných zásobníkov plynu a ťažbou uhľovodíkov.

Hollý zdôraznil, že nová cenová regulácia je administratívne náročná a príliš neflexibilná. Práve s rozvojom spotových trhov, zvlášť obchodného miesta v neďalekom rakúskom Baumgartene, sa vytvára dopyt po flexibilných produktoch v oblasti prenájmu skladovacieho miesta v zásobníkoch plynu. Obchodníci s komoditou často požadujú krátkodobé a okamžité produkty, pričom administratívne pravidlá na Slovensku predlžujú celý proces od nominácie po podpis kontraktu rádovo o tri mesiace.

„Cenová regulácia služieb skladovania pre svoju administratívnu náročnosť, ktorá spôsobuje predĺženie procesu tvorby ponuky skladovacej kapacity o 3 mesiace, nezodpovedá aktuálnym požiadavkám plynárenského trhu,“ dodal Hollý.

Problémom cenovej regulácie je, že prevádzkovateľ zásobníka zemného plynu musí po predložení ponuky od záujemcu o produkt vypracovať „benchmarking“ cien v okolitých krajinách v danom aktuálnom čase, na základe neho vypracovať cenový návrh, nechať si ho schváliť vlastným valným zhromaždením a následne požiadať regulátora ÚRSO o schválenie maximálnej ceny, za ktorú môže skladovací priestor prenajať. Až po pozitívnom stanovisku regulátora sa môže kontrakt uzatvoriť.

Spoločnosť Nafta sa podľa Hollého slov snaží vybalansovať negatívne dôsledky regulácie ponukou flexibilných služieb. K základnému produktu si klient môže dokúpiť tzv. vtlačný a ťažobný výkon a môže si určiť obdobie, na ktoré si skladovaciu kapacitu prenajme.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.