Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Paroplynova elektraren malzenice wiki.png
Foto: upload.wikimedia.org
28. februára 2024 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Malženický paroplyn možno bude už onedlho patriť štátu

Štát možno už onedlho bude vlastniť významného výrobcu elektrickej energie. Ide o Paroplynovú elektráreň Malženice, ktorú v súčasnosti vlastní spoločnosť Západoslovenská energetika (ZSE), ovládaná nemeckou spoločnosťou E.ON.

Podľa informácií agentúry SITA nemecký investor sa malženický paroplyn rozhodol predať. Štát má podľa zmluvy podpísanej z roku 2021 trojročné predkupné právo na túto elektráreň.

Predkupné právo na malženický paroplyn získal v rámci transakcie medzi nemeckými spoločnosťami RWE a E.ON vo Východoslovenskej energetike Holding (VSE Holding). Prednostné právo na malženický paroplyn tak vyprší v tomto roku.

Ďalšie informácie

O tom, že štát rokuje o kúpe Paroplynovej elektrárne v Malženiciach, nepriamo pre agentúru SITA potvrdilo aj Ministerstvo hospodárstva SR. „Ministerstvo hospodárstva SR sa touto možnosťou zaoberá, pričom prvé formálne kroky boli podniknuté už v minulom roku,“ povedala hovorkyňa ministerky hospodárstva Mária Pavlusík.

Ďalšie informácie však nechcela konkretizovať. „Verejnosť budeme informovať o ďalšom postupe,“ konštatovala Pavlusík. K možnému predaju malženického paroplynu sa nechcela vyjadriť ani spoločnosť Západoslovenská energetika.

Nemecký E.ON

Západoslovenská energetika, v ktorej má štát stále 51-percentný podiel, ale manažérske práva ovláda 49-percentný akcionár E.ON, získala Paroplynovú elektráreň Malženice do svojho portfólia v roku 2018.

A to práve od nemeckej spoločnosti E.ON, ktorá ho postavila neďaleko Trnavy v roku 2010. Kúpnu cenu vtedy firmy nezverejnili. Je preto otázne, za akú sumu by mohol v súčasnosti štát malženický paroplyn odkúpiť.

Nemecký E.ON ho pred štrnástimi rokmi postavil za 430 miliónov eur. Štát tak musí na kúpu paroplynového cyklu pri Trnave nájsť stovky miliónov eur.

Flexibilný rýchly štart

Paroplynová elektráreň Malženice bola uvedená do prevádzky v roku 2010. Má inštalovaný výkon 436 megawattov. Paroplynový cyklus umožňuje veľmi flexibilný rýchly štart, ktorý je veľmi vhodný pre operatívne vyrovnávanie a regulovanie prenosovej sústavy.

Vzhľadom na inštalovaný výkon porovnateľný s blokom jadrovej elektrárne má malženická elektráreň jedinečnú pozíciu a význam v rámci energetickej sústavy SR aj ako back-up pre jeden blok jadrovej elektrárne.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.