Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Malženice-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Plynová elektráreň v Malženiciach pri Trnave. Foto: TASR/Henrich Mišovič
30. januára 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Malženickému paroplynu svitá na lepšie časy

Prevádzkovateľ Elektrárne Malženice nevylučuje, že zvažuje obnoviť prevádzku paroplynového cyklu. „Aj táto alternatíva je stále otvorená. Stále nad tým rozmýšľame a sledujeme, ako sa vyvíjajú ceny elektriny a podľa toho, aká bude situácia na trhu sa zariadime,“ poznamenal pre náš portál Vladimír Pestún, generálny riaditeľ spoločnosti E.ON Elektrárne. „Môžem potvrdiť, že s pravdepodobnosťou na 90 percent to ešte v tomto roku nebude.“  

Podmienky na trhu s elektrinou v Európe spôsobili, že prevádzka elektrární spaľujúcich plyn sa stala neekonomickou. Obeťou racionalizačných opatrení sa stala aj Elektráreň Malženice, ktorá sa nachádza na mieste niekdajšej kompresorovej stanice na území obce Trakovice v Trnavskom kraji. Skupina E.ON rozhodla o jej konzervácii od októbra 2013, iba necelé tri roky od spustenia.

V areáli paroplynu sú dnes dieselové generátory, ktoré poskytujú podporné služby Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústave a sú pripravené nabehnúť vždy vtedy, keď je to potrebné. „Poskytujeme terciárnu reguláciu,“ spresnil.

Rovnaký osud postihol aj iné elektrárne na plyn v Európe. Tie najefektívnejšie z nich sa postupne vracajú do prevádzkového stavu. Aktuálne fungujú zdroje spaľujúce plyn v EÚ na úrovni približne 20 % svojej prevádzkovej kapacity.

Podľa šéfa Elektrárne Malženice sú ceny elektriny od vlaňajšieho novembra dosť vysoké na to, aby paroplyn dokázal normálne fungovať. „No trojmesačná prevádzka v roku nám nestačí na iné náklady, čiže musíme počkať na dobu, kedy by sme mohli byť aspoň päť až šesť mesiacov v roku v prevádzke,“ dodal. Ak by sa prevádzka paroplynového cyklu stala opäť ekonomicky rentabilnou, naštartovanie dokáže prebehnúť  rýchlo. „Zhruba do dvoch mesiacov,“ dodal.

Analytik: Éra plynu ešte príde

Podľa analytika Jána Pištu má plyn v energetike väčšiu perspektívu ako uhlie a vzhľadom na politické aspekty aj ako jadro. „Otázkou je len, kedy príde jeho čas. Aktuálne to vyzerá tak, že si na to ešte pár rokov počkáme,“ povedal. „Aby sa výroba z plynu stala ziskovou, musela by výrazne klesnúť cena plynu, alebo výrazne vzrásť cena emisných povoleniek a to pri nezmenenej cene elektriny. Ak sa neudeje nič mimoriadne, rast cien emisných povoleniek sa dá očakávať až niekedy v budúcom desaťročí a výraznejší pokles ceny plynu je tiež v nedohľadne,“ uviedol expert JPX s tým, že kartami môže zamiešať masívny vstup amerického bridlicového plynu na európsky trh.

Pompézny úvod, rýchly pád

O Elektrárni Malženice sa v čase spustenia hovorilo ako o najväčšej investícii v slovenskej energetike za poslednú dekádu. Má inštalovaný výkon 436 MW. Výroba elektriny, ktorá prebieha kombináciou technológie plynovej a parnej turbíny, má účinnosť skoro 59 %. Investícia E.ON dosiahla 400 miliónov eur.

Počas necelých troch rokov bola Elektráreň Malženice nasadzovaná najmä ako špičkový zdroj, v prevádzke bola len 5.600 hodín. V krátkej prevádzkovej histórii sa vyskytli aj technické problémy. Skrat na generátore, ktorý spôsobila chyba ľudského faktora, vyradil paroplyn z prevádzky na niekoľko mesiacov.

© energia.sk

Foto: TASR/ Henrich Mišovič

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.