Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Male modularne reaktory elektrina energia vyroba
Foto: ilustračné, GettyImages
12. marca 2024 Jadrová energia od Energia.skSITA

Malé modulárne reaktory pomôžu znížiť emisie oxidu uhličitého a zlepšiť energetickú bezpečnosť

Jadrové malé modulárne reaktory sú ideálne na zníženie emisií oxidu uhličitého, zvýšenie stability siete podporujúcej rast obnoviteľných zdrojov a zlepšenie energetickej bezpečnosti a cenovej dostupnosti.

Takýto záver vyplýva z článku „Jadrová energia a strategická úloha malých modulárnych reaktorov v Spojenom kráľovstve“ od odborníka na energetiku Claudia Steuera, ktorý zverejnil Oxfordský inštitút pre štúdie v oblasti energetiky.

Malé modulárne reaktory sú podľa Steuera, ktorý je zároveň riaditeľom spoločnosti SyEnergy, silným kandidátom na urýchlenie dekarbonizácie ťažko znižovateľných priemyselných odvetví, ktoré podľa odhadov v Spojenom kráľovstve predvlani vypustili 35 až 40 megaton oxidu uhličitého, čo bolo 20 až 25 % celkových emisií oxidu uhličitého v krajine.

Britská vláda chce dokončiť proces posudzovania takýchto malých modulárnych reaktorov do štyroch rokov. Oprieť sa pritom plánuje o skúsenosti Francúzska, Kanady a Číny.

S rastúcim používaním malých modulárnych reaktorov sa ich dodávateľský reťazec pre zariadenia, služby a palivo rozrastie a stane sa konkurencieschopným. Zvýšená konkurencieschopnosť malých modulárnych reaktorov otvorí nové aplikácie vo výrobe vodíka, diaľkovom vykurovaní, odsoľovaní vody a ďalších priemyselných odvetviach. Aby sa tak stalo, je však potrebné vyriešiť mnohé problémy, najmä neisté regulačné prostredie,“ podotkol Steuer.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.