Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. júna 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Malatinský zvolal zasadnutie krízového štábu k dodávkam plynu z Ruska

„Dnes som bol informovaný o stave dodávok plynu a môžem ubezpečiť všetkých, že pozastavenie dodávok plynu na Ukrajinu nemá vplyv na dodávky plynu pre Slovensko. Zástupcovia všetkých spoločností ma informovali o pripravenosti v prípade, ak by prišlo k úplnému pozastaveniu dodávok,“ uviedol Malatinský.

„Diverzifikácia prepravnej siete a možnosti, ktoré dnes máme, sú dostatočné a nemôže sa zopakovať situácia ako pri plynovej kríze v roku 2009. Bol som informovaný o dopĺňaní zásobníkov a všetkých možnostiach, ktoré je možné spustiť ihneď, ak by sa dodávka úplne pozastavila. Zároveň je potrebné ďalej intenzívne rokovať s ruským dodávateľom,“ doplnil šéf rezortu hospodárstva.

Dodávka zemného plynu pre potreby odberateľov na území SR je zabezpečená na základe platnej legislatívy a zmluvných vzťahov s jednotlivými dodávateľmi plynu. Zákon o energetike zároveň stanovuje povinnosť pre účastníkov trhu s plynom zabezpečiť štandard bezpečnosti dodávok plynu pre chránených odberateľov aj s využitím zásob v zásobníkoch plynu. Ide o zabezpečenie dodávky na 30 dní pre priemerný denný objem.

„Vzhľadom na nepredvídateľný vývoj tejto situácie v súvislosti s tranzitom plynu na Slovensko som požiadal všetky spoločnosti o pravidelné monitorovanie a denné hlásenia o stave dodávok plynu na Slovensko a požiadal som opätovne o maximálnu pripravenosť v prípade, ak by bol tranzit prerušený alebo pozastavený,“ uzavrel Malatinský.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.