Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. decembra 2013 Jadrová energia od Energia.skTASR

Malatinský: Slovensko nesúhlasí s vyššími právomocami EK v jadrovej energetike

V rozhovore pre TASR pripomenul, že Rada ministrov sa dnes okrem stratégie vnútorného a vonkajšieho trhu EÚ vo vzťahu k tretím krajinám zaoberala aj otázkou jadrovej energetiky. V tejto oblasti podľa jeho slov existuje ambícia prijať novú smernicu, ktorá by mala posilniť kompetencie exekutívy EÚ v oblasti jadrovej energetiky.

Slovensko zastáva stanovisko, zdôraznil Malatinský, že podobné ambície sú predčasné a treba počkať na analýzy Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) k havárii jadrového reaktora v japonskej Fukušime a k ďalším záležitostiam a až potom prijať potrebné závery.

Podobný názor ako Slovensko majú podľa ministra aj ďalšie krajiny zo skupiny Vyšehradskej štvorky (V4).

Malatinský spresnil, že smernica, o ktorej sa dnes hovorilo na Rade ministrov, by mala poskytnúť kompetencie EK napríklad pre vyvíjanie väčšieho vplyvu na národných regulátorov v rezorte jadrovej energetiky či na posudzovanie niektorých rozhodnutí v tejto oblasti.

„My si myslíme, že stačí jednotná európska legislatíva, ktorú bude aplikovať podľa možností na národných úrovniach každý regulátor. Takto je to podľa nás vhodné a netreba akýsi paušálny meter,“ zhodnotil minister pozíciu SR.

Takýto postoj je podľa neho správny už aj preto, že názory členských krajín únie sa na dôležitosť jadrovej energetiky líšia, pričom sa dá hovoriť o vyváženosti pol na pol, čiže v prospech a proti využívaniu jadrovej energie. Aj preto navrhované riešenie poskytnúť Európskej komisii viac právomocí v tejto oblasti nie je najvhodnejšie.

UPOZORNENIE: TASR vydá k správe zvukový záznam.

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.