Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Malatinsky-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský. Foto: TASR/Michal Svítok
20. decembra 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Malatinský: Plynová kríza Slovensku nehrozí

Slovensko je pripravené na prípadné odstavenie dodávok zemného plynu z Ruska cez Ukrajinu. „Slovensko je pripravené na zimnú vykurovaciu sezónu a dokáže zvládnuť aj prípadné krízové situácie v súvislosti s dodávkami zemného plynu. Realizovali sme potrebné opatrenia a na prípad, kedy by sa opakovala situácia zo začiatku roka 2009, sme pripravení ďaleko lepšie,“ povedal po rokovaní o pripravenosti plynárenskej siete s kompetentnými orgánmi a spoločnosťami minister hospodárstva Tomáš Malatinský.

Celková denná kapacita plynu, ktorá je k dispozícii v súčasnosti prevyšuje podľa ministra celkovú spotrebu plynu na Slovensku. „Navyše zástupca prevádzkovateľa plynovej siete potvrdil plnú pripravenosť riešení zabezpečujúcich reverzné toky z Českej republiky a Rakúska,“ dodal Malatinský. Kapacita reverzných tokov je z Českej republiky 39 mil. metrov kubických plynu denne a z Rakúska 18 mil. metrov kubických denne.

Spoločnosť SPP-distribúcia informovala na rokovaní o pripravenosti distribučnej siete na nastávajúcu zimnú sezónu, ako aj o plnení povinností dispečingu a štandardu bezpečnosti pre odberateľov plynu v domácnostiach. „Ostatní dodávatelia v zmysle platných právnych predpisov predložili ministerstvu informáciu o spôsobe zabezpečenia štandardu bezpečnosti dodávok plynu,“ konštatoval Malatinský. Prevádzkovatelia zásobníkov na stretnutí informovali o aktuálnom stave zásob plynu v zásobníkoch, ako aj o možnostiach maximálnych ťažobných výkonov. Spolu je na Slovensku a v zásobníku v Dolných Bojanoviciach v Českej republike uskladnených 2,85 mld. metrov kubických plynu.

Slovensko sa môže v prípade potreby spoliehať aj na diverzifikačné zmluvy o dodatočných dodávkach plynu, ktoré uzavrel Slovenský plynárenský priemysel, a.s. so spoločnosťami E.ON Ruhrgas a GDF SUEZ. Na základe týchto zmlúv o výpomocných dodávkach plynu je možné zabezpečiť pre slovenský trh dodatočných približne 3 mil. metrov kubických plynu denne v čase krízy.

Prvá a zatiaľ jediná plynová kríza zasiahla Slovensko v januári 2009. Úplné zastavenie dodávok zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu trvalo zhruba dva týždne. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku. Z Ruska pochádza približne štvrtina plynu pre Európsku úniu.

(c) SITA, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.