Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
malatinsky-SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Minister hospodárstva Tomáš Malatinský. Foto: SITA/Marián Peiger
23. apríla 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Malatinský: Je viacero možností, ako by Ukrajina mohla získať plyn zo Slovenska

„Predmetom rokovania boli tri oblasti – plyn, ropa a energetika. V oblasti plynu je záujem ukrajinskej strany využiť slovenský Eustream na prepravu plynu. Jestvuje tam niekoľko možností, napríklad tzv. swapovým spôsobom zabezpečovať tranzit plynu na našom výstupnom bode v Kapušanoch. Druhou je možnosť fyzickej prepravy plynu, kde predstavuje časové hľadisko z pohľadu Eustreamu skoro dva roky, kým by sa to pripravilo,“ priblížil po rokovaní Malatinský.

Poznamenal, že na rokovaní sa našlo aj „tretie riešenie, kombináciu prvého a druhého riešenia“. „K tomuto riešeniu by som sa však ešte nevyjadroval, lebo spoločnosť Eustream ho ešte technicky úplne neposúdila,“ doplnil.

Pokračovanie bilaterálnych rokovaní o problematike tranzitu plynu sa podľa Malatinského očakáva v najbližšom čase. „Technikom a obchodníkom z Eustreamu bude trvať približne dva týždne, aby posúdili možné problémy,“ avizoval. Na podrobnostiach sa slovenská a ukrajinská strana majú ešte dohodnúť.

„Jestvuje tam myslím 20-% možný výpadok,“ poznamenal šéf rezortu hospodárstva k odhadu výpadku výnosov na slovenskej strane z tranzitu spôsobeného spustením nového plynovodu Nord Stream.

Plyn z Ruska ním tečie do Nemecka a ďalších západných krajín cez Baltické more a obchádza Ukrajinu, s ktorou viedli Rusi v uplynulom desaťročí niekoľko „plynových vojen“. Ešte tento rok plánuje Gazprom s partnermi dokončiť výstavbu v poradí druhej vetvy Nord Streamu. Jeho prvá vetva je v prevádzke už od novembra 2011 a v priebehu tohto roka sa v dôsledku toho znížil objem plynu prepravovaného cez Ukrajinu.

Zdroj: TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.