Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Charging Modern Electric Car Battery On The Street Which Are The
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: bigstockphoto.com
3. marca 2021 ElektromobilitaElektromobily od Energia.skSITA

Majú elektromobily lacnejšie povinné zmluvné poistenie?

Vozidlá na elektrický pohon sú podľa mnohých odborníkov budúcnosťou motorizmu. Na trhu už majú svoje nezastupiteľné miesto, stále však nie sú považované za autá pre každého. Motoristov odrádzajú najmä vysoké ceny a náročnejšia forma „tankovania“. Nie všetky výdavky spojené s elektromobilmi sú však vysoké. V niektorých aspektoch môžete jazdením na elektrickom aute výrazne ušetriť.

Elektromobil sa oplatí

Výhody vozidiel na elektrický pohon sú nesporné. V porovnaní s autami, ktoré jazdia na benzín či naftu, majú menej náročnú údržbu, lacnejšie dopĺňanie „paliva“ a tiež aj nižšie registračné poplatky. Ďalšou veľkou výhodou sú dotácie od štátu a servisné prehliadky za nižšiu cenu.

Najväčšou nevýhodou elektromobilov je vyššia obstarávacia cena. Za takéto vozidlo zaplatíte jednoznačne viac než za auto, ktoré jazdí na štandardné druhy pohonných hmôt. V neprospech automobilov na elektrický pohon hrá aj doba nabíjania a menší výber. Väčšina automobilových výrobcov zaraďuje do svojej ponuky elektromobily veľmi pomaly.

Ďalším výdavkom spojeným s užívaním akéhokoľvek auta je zákonné poistenie. Povinnosti mať poistenú zodpovednosť za škodu sa nevyhnete ani pri elektromobile. Preto je na mieste otázka, či majú takého vozidlá drahšie alebo lacnejšie povinné zmluvné poistenie. Odpoveď vás možno prekvapí.

Nízky výkon motora znamená nižšie poistné

Elektromobily predstavujú nemalé náklady. Dobrou správou je, že poistenie auta medzi vysoké výdavky nepatrí. Pri výpočte výslednej ceny PZP poisťovne berú do úvahy rôzne kritériá, ako je vek držiteľa vozidla, jeho bydlisko, počet spôsobených škôd a tiež aj zdvihový objem motora. Vo všeobecnosti platí, že čím má motor vyšší výkon, tým je povinné zmluvné poistenie drahšie. Elektromobil zdvihový objem nemá, vďaka čomu je aj výsledné PZP lacnejšie. Ďalším faktorom, ktorý znižuje cenu zákonného poistenia, je palivo. Elektrina je považovaná za výhodnejší druh pohonnej látky než klasický benzín alebo nafta.

Najlacnejšie PZP pre elektromobil nájdete online

Majitelia vozidiel, ktoré jazdia na elektrinu, preto môžu rátať s výhodnejšími sadzbami povinného zmluvného poistenia. Ak si chcete nájsť najlacnejšie PZP pre váš elektromobil, uzatvorte si ho online. Takto budete šetriť životné prostredie nielen využívaním elektromobilu, ale aj poisťovaním bez akéhokoľvek papierovania. Stačí využiť porovnanie cien PZP od Netfinancie.sk a všetko vybavíte cez internet, od porovnania všetkých ponúk, cez uzatvorenie poistenia až po úhradu poistného. Poistná zmluva, zelená karta a ostatné dokumenty vám budú doručené na vašu e-mailovú adresu, takže ich budete mať vždy k dispozícii online.

Elektromobily nie sú lacná záležitosť, na položkách, ako sú povinné zmluvné poistenie, servisné prehliadky či dobíjanie energie, však môžete ušetriť. Kľúčové je rozumné hospodárenie a využívanie tých správnych služieb.

Tento článok vznikol v spolupráci s klientom Netfinancie

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.