Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. októbra 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

Majitelia jadrových elektrární zaplatia Nemecku 23,6 miliárd eur

Spoločnosti Vattenfall, E.ON, RWE a EnBW majú 23,55 miliárd eur zaplatiť od januára 2017 a rokom 2022 do štátneho fondu, z ktorého sa v budúcich dekádach bude financovať uskladnenie vyhoretého jadrového paliva.

Práve rok 2022 je termínom, kedy by v Nemecku mal prestať fungovať aj posledný z ôsmich zvyšných jadrových reaktorov. Náklady na ukončenie prevádzky elektrární a ich následné zabezpečenie zostáva naďalej na strane energetických spoločností. Vláda verí, že návrh zákona Spolkovým snemom i Spolkovou radou prejde ešte do konca tohto roka.

Návrh nerieši prípadnú dohodu v spore o odškodné, ktoré na ústavnom súde požadujú E.ON, RWE a Vattenfall. Rozhodnutie vlády kancelárky Angely Merkelovej z roku 2011 o ukončení prevádzky jadrových elektrární do 11 rokov považujú za porušenie svojich ústavou garantovaných práv.

O odklone od jadrovej energetiky do roku 2022, s ktorým vtedy prevádzkovatelia elektrární súhlasili, rozhodla pôvodne už v roku 2000 vláda sociálnych demokratov a Zelených vedená kancelárom Gerhardom Schröderem. V roku 2010 však vtedajší kabinet konzervatívnej únie CDU/SU a liberálnych demokratov vedený Merkelovou predĺžil životnosť jadrových elektrární až do roku 2036. Po nešťastí v japonskej Fukušime ale vláda otočila a vrátila sa k roku 2022, s ktorým ale vtedy už trojica prevádzkovateľom nesúhlasila, predovšetkým kvôli rýchlosti zmeny.

Odklon od jadra bol v Nemecku prvým krokom v transformácii energetiky. V budúcnosti by sa mal znižovať aj význam uhlia pre výrobu elektriny, základom pre zásobovanie energiou by sa mali stať obnoviteľné zdroje. Tie sa vlani podieľali z 30 % na celkovej výrobe elektriny v krajine. V roku 2035 by mali pokrývať 60 % nemeckej spotreby, do roku 2050 by to malo byť 80 %.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.