Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

MAGNA: Nadpriemerne tuhá zima môže zvýšiť spotrebu energií až o tretinu

„Naši odberatelia v domácnostiach môžu pre tuhú zimu očakávať medziročný nárast spotreby plynu do 30 %. V prípade tých, ktorí kúria elektrinou, by to malo byť v porovnaní s minulým rokom menej – okolo 10 až 15 %,“ povedal Martin Semrič zo spoločnosti Magna Energia.

Výrazný rozdiel medzi rastom spotreby plynu a elektriny je spôsobený najmä tým, ako odberatelia daný typ energií využívajú. V prípade plynu ide predovšetkým o rodinné domy, ktoré zvyknú mať aj veľkú podlahovú plochu. Vykurujú sa celú zimu, bez ohľadu na to, aká je silná.

V prípade elektriny je situácia o niečo iná. Vykurujú sa ňou nielen domy, ale vo veľkej miere aj víkendové chalupy a chaty. Ich využitie nie je celoročné a počas tuhej zimy ochota ľudí kúriť v nich naplno klesá. V mnohých prípadoch preto v zime na chalupu či chatu nechodia, alebo ju iba temperujú.

„Pod rast nákladov na vykurovanie sa podpísal najmä veľmi chladný január a február. Výrazne tuhá zima nezasiahla pritom iba nás a pod jej vplyvom rástli aj ceny energií na komoditných burzách,“ vysvetlil Semrič. Na výšku faktúr však bude mať podľa neho vplyv aj výrazné ochladenie, ktoré prišlo v apríli. Mnoho domácností totiž muselo v tento mesiac kúriť pomerne intenzívne, čo spotrebu tlačilo nahor.

„Domácnostiam preto odporúčame, aby si navýšili zálohové platby. Rozložia si tak náklady na energie na dlhšie obdobie a vyhnú sa riziku vysokého nedoplatku pri ročnom vyúčtovaní,“ zdôraznil Semrič.

Podobné odporúčania sa podľa Semriča týkajú aj firemných odberateľov. „Našim zákazníkom radíme, aby si odčítali elektromer, prípadne plynomer a skonzultovali situáciu s našim fakturačným oddelením. Na základe rozdielu oproti kalkulovanej spotrebe sa vieme dohodnúť, ako je najlepšie si nastaviť platby tak, aby ročné vyúčtovanie negatívne nezasiahlo cash flow firmy,“ dodal Semrič.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.