Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. novembra 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

MAGNA ENERGIA plánuje ponechať ceny plynu, na elektrinu sa stále čaká

Ceny plynu na burzách sa totiž, na rozdiel od elektriny, medziročne výrazne nezmenili. Spoločnosť tak nie je nútená žiadať Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) o ich navýšenie. Ceny MAGNA ENERGIA tak zostávajú o 12 % lacnejšie než je ponuka najväčšieho hráča na trhu – SPP. Najviac v porovnaní s cenami SPP ušetria najväčší odberatelia plynu v kategóriách D5-D8. Pre nich má MAGNA ENERGIA tarify až o 25 percent nižšie, než si účtuje najväčší hráč na trhu.

Iná je situácia v prípade elektriny, ktorej cena na komoditných burzách medziročne stúpla o vyše štvrtinu. Sadzby pre domácnosti a malé podniky by mali tento vývoj reflektovať.  „Preto sme ÚRSO ešte v septembri predložili nový cenový návrh, ktorý však dodnes nemáme schválený. V minulosti sme sa pritom snažili našim odberateľom oznámiť nové tarify pokiaľ možno čo najskôr, aby mali možnosť porovnať si našu ponuku s konkurenciou a nerozhodovali sa v časovom strese. Žiaľ, dodnes sme nové cenníky nemohli predstaviť, keďže cenové konanie na rok 2018 je stále otvorené,“ vysvetľuje Martin Ondko. Kvôli dlhým termínom schvaľovania na strane ÚRSO tak MAGNA ENERGIA nemôže splniť svoje obchodné podmienky a oznámiť odberateľom nové ceny so 60-dňovým predstihom.

Momentálne teda nie je jasné, ako sa vývoj na komoditných burzách premietne aj do cien pre domácnosti a malé podniky. Vzhľadom na to, že komodita tvorí len približne 30 percent celkovej ceny elektrickej energie, dôležitá bude predovšetkým výška regulovaných distribučných poplatkov pre rok 2018.

Zdroj: MAGNA ENERGIA a.s.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.