Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
island
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Ben Husmann (licencia Creative Commons)
18. augusta 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Magma Energy zvyšuje svoj vplyv na Islande

Magma Energy zvýšila svoj podiel v HS Orka. Kanadská spoločnosť tak v súčasnosti vlastní už vyše 84 % akcií geotermálnej energetickej spoločnosti, informuje Reuters. HS Orka vyrába približne desatinu spotreby elektrickej energie na Islande z miestnych horúcich prameňov.

Islandská vláda začala pred tromi týždňami vyšetrovanie v súvislosti s legálnosťou odpredaja HS Orka. Vlastníctvo islandských firiem spoločnosťami zo zahraničia, presnejšie mimo Európskeho hospodárskeho priestoru, nie je v súlade s miestnym právom.  Problémom je, že kanadský koncern získal akcie prostredníctvo európskej dcérskej spoločnosti – Magma Energy Sweden.

Magma Energy preto obvinenia odmieta. Podľa zástupcov spoločnosti doteraz všetky transakcie prešli schvaľovacím procesom Islandskej komisie pre zahraničné investície, informuje BusinessGreen. Hoci zástupcovia spoločnosti vyjadrili vôľu spolupracovať, nevyplýva pre nich žiadna povinnosť čakať na výsledky vládneho vyšetrovania. Tie majú byť známe v priebehu týchto dní. 

Záujmy kanadskej spoločnosti na Islande spochybňuje aj verejnosť. Do čela protestov sa postavila zrejme najslávnejšia umelkyňa z Islandu, speváčka a herečka Björk. Stratu vlastníckej kontroly nad HS Orka považuje za krok, ktorý môže ohroziť národné záujmy krajiny.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.