Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. februára 2018 Ostatné od Energia.skTASR

Maduro sľúbil, že v prvej polovici roka obnoví 70 % ťažby ropy

„Môžem vám povedať, že bezprecedentná nespravodlivosť viedla k významnému poklesu produkcie o milión barelov (1 barel = 159 litrov) ropy,“ povedal Maduro v rozhovore pre štátnu televíziu bez toho, aby uviedol konkrétnejšie čísla alebo definoval časové obdobie, v ktorom došlo k poklesu produkcie.

„Myslím si, že v prvej polovici tohto roka obnovíme 70 % produkcie,“ povedal.

Produkcia ropy vo Venezuele klesla v minulom roku o takmer 13 %, podľa údajov, ktoré v januári zverejnila Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Celkový objem ťažby čierneho zlata v tejto juhoamerickej krajine tak dosiahol 28-ročné minimum, čo naznačuje prehlbujúcu sa hospodársku krízu a veľké riziko štátneho bankrotu Venezuely.

V roku 2017 vyprodukovala Venezuela 2,07 milióna barelov ropy denne. V predchádzajúcom roku 2016 to bolo v 2,37 milióna barelov/deň, čo znamená pokles o zhurba 300.000 barelov denne.

Maduro opakovane označil za dôvod poklesu ťažby „ekonomickú vojnu“ vedenú Spojenými štátmi, ako aj korupciu v štátnej ropnej spoločnosti PDVSA.

Venezuela má jedny z najväčších zásob ropy na svete, ale ide o veľmi hustú ropu a na jej ťažbu potrebuje náročné technológie zo zahraničia. To ale bude problém. USA totiž na Venezuelu uvalili sankcie, takže od amerických firiem technológie nezíska. Okrem toho, vláda v Caracase vlani nebola schopná vyrovnať dlhy zahraničným veriteľom v termíne ich splatnosti a krajina sa potáca na pokraji bankrotu.

Príjmy z ropy tvoria približne 95 % všetkých devízových príjmov Venezuely, ktorá sa tak ocitla v bludnom kruhu. Bez dostatočnej produkcie ropy je bez peňazí a bez peňazí nemôže financovať obnovenie ťažby.

Copyright © TASR 2018

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.