You are using an outdated browser, you may experiece issues. Please upgrade your browser to improve your experience.
23. apríla 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Maďarský MOL kupuje v Česku sieť čerpacích staníc Agip

Obchod roka na českom maloobchodnom trhu pohonných látok je takmer hotový, píšu HN. Maďarský holding MOL získa od ENI 124 čerpacích staníc Agip v Česku. Koncern ovládaný maďarským štátom sa tak po firme Benzina stane dvojkou na českom trhu.

Informáciu o podpísaní zmluvy medzi oboma spoločnosťami potvrdilo HN niekoľko nezávislých zdrojov. „Princípom je, že nikdy nekomentujeme špekulácie,“ povedal denníku hovorca MOL Tamás Berzi.

Maďarský holding v Česku vlastní 125 čerpacích staníc Pap Oil a prostredníctvom dcérskej spoločnosti tiež 24 čerpacích staníc Slovnaft. Vďaka sieti Agip sa počet jeho čerpacích staníc zvýši na 273. Stane sa tak najväčším konkurentom Benziny, ktorá v Česku prevádzkuje takmer 340 čerpacích staníc a patrí jej tak približne desatina trhu.

HN pripomínajú, že maďarská spoločnosť dva roky plánovala nákup ďalších benzínových čerpacích staníc v Česku.

„V strednodobom horizonte by chcel MOL zdvojnásobiť súčasný približne 5-% podiel na českom trhu,“ uviedol hovorca Slovnaftu Anton Molnár v roku 2012. Vtedy maďarský koncern získal v ČR čerpacie stanice Pap Oil.

Podľa informácií HN nebude MOL za pumpy Agip v Česku platiť v hotovosti. Súčasťou zmluvy je totiž výmena českých čerpacích staníc za taliansku rafinériu Mantova, ktorú Maďari vlastnia a od minulého roka ju chcú zatvoriť pre „nepriaznivé ekonomické prostredie“. MOL má údajne ENI prenechať aj časť svojich talianskych benzínových staníc.

Aj Taliani o odchode z českého trhu uvažovali dlhší čas. Sieť čerpadiel Agip v ČR je stratová a zisk firme neprináša ani tretinový podiel v Českej rafinérskej, ktorú ENI vlastní dohromady s poľským PKN Orlen. Aj tento podiel chcú Taliani predať, predkupné právo má práve Orlen, ktorý chcel získať i čerpacie stanice Agip. Posilnil by tak pozíciu Benziny, ktorú ovláda cez skupinu Unipetrol.

Poliakom teda utiekla šanca výrazne zvýšiť svoju pozíciu na českom maloobchodnom trhu pohonných látok a zároveň plne ovládnuť české rafinérie. Orlen totiž tiež rokuje s českým štátom o spojení štátnych ropných podnikov Čepro a Mero s Českou rafinérsku. V tomto novom petroholdingu by Poliaci chceli získať kontrolný podiel.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.