Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Radicova a Orban - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka:Predseda vlády Maďarskej republiky Viktor Orbán a predsedníčka vlády SR Iveta Radičová po podpise medzivládnej dohody o vybudovaní slovensko-maďarského plynovodného prepojenia. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
7. septembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Maďarsko založí podnik na prepojenie plynovodov so Slovenskom

Maďarská elektrárenská spoločnosť Magyar Villamosmüvek (MVM), ako majiteľ OVIT-u, rozhodla na valnom zhromaždení o zvýšení základného imania OVIT-u o 2 mld. forintov s tým, že z OVIT-u vyčlenia novú spoločnosť Magyar Gáz Tranzit Zrt., ktorá zrealizuje maďarsko-slovenské prepojenie plynovodu.

Plyn by novým plynovodom, ktorý bude postavený medzi Veľkým Krtíšom a maďarským Vecsésom, mal prúdiť od 1. januára 2015. Plynovod bude mať na slovenskej strane dĺžku 20 kilometrov a na maďarskej strane 95 kilometrov.

Projekt slovensko-maďarského plynárenského prepojenia je súčasťou plynárenského koridoru, tvoreného sústavou navzájom prepojených jednotlivých projektov. Tento severojužný plynárenský koridor má spájať terminály v Chorvátsku a Poľsku. Jeho trasa by mala viesť všetkými krajinami V4 a Chorvátskom.

Riešenie získalo aj podporu Európskej komisie, ktorá vyhodnotila tento projekt ako strategický a prepojenie podporí i finančne v rámci Európskeho energetického programu obnovy (EEPR) sumou 30 mil. eur.

Medzinárodnú dohodu o projekte plynárenského prepojenia Slovenska a Maďarska podpísali predsedníčka vlády SR Iveta Radičová a maďarský premiér Viktor Orbán v Bratislave 28. januára.

Zdroj: TASR, energia

Ilustračná snímka: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.