Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. septembra 2010 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Maďarsko sa zbaví elektriny z uhlia. Do konca roka

V maďarskom meste Oroszlany zatvoria poslednú uhoľnú baňu, ktorá ťaží uhlie pre výrobu elektriny. Stane sa tak do konca tohto roka, informuje americký denník N.Y. Times. Vláda Viktora Orbána tak od budúceho roka ušetrí na štátnych dotáciách ročne 30 mil. amerických dolárov (23 mil. eur). To je finančný balík, ktorý bol nevyhnutný pre prežitie bane a výrobu elektriny z jej uhlia.

V nadväznosti na zatvorenie bane sa začne i s postupným vyraďovaním poslednej uhlie spaľujúcej elektrárne Vertesi, ktorá dnes produkuje 5 percent elektriny v krajine. Problémom však je, že baňa a elektráreň spoločne zamestnávajú 3 tis. z viac ako 20 tis. miestnych obyvateľov a elektráreň je súčasne i zdrojom tepla pre vykurovací systém miestnej správy.

„Vieme, že uhlie je stará technológia, ktorá nie je udržateľná, ale inú alternatívu sme nenašli. Všetci sa zamýšľame nad tým, odkiaľ vziať v zime teplo,“ cituje americký denník Gabora Rajnaia, starostu v Oroszlany.

Pokiaľ ide o teplo, prijalo sa kompromisné riešenie. Elektráreň prestane vyrábať elektrinu od nového roka, ale čiastočne bude môcť zostať v prevádzke na časť výkonu ešte počas troch rokov. Dovtedy by mala samospráva nájsť iný zdroj tepla pre vykurovací systém.

Mesto najskôr plánovalo zatvoriť baňu v roku 2014 a elektráreň v roku 2020. Súčasné rozhodnutie je dôsledkom mixu prejavov hospodárskej recesie v krajine, nariadeniu EÚ o skončení dotovania nerentabilných uhoľných baní a tlaku environmentalistov, uzatvára N.Y. Times.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.