Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrická sieť - stĺpy
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Argonne National Laboratory (licencia Creative Commons)
29. septembra 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Maďarsko sa k česko-slovenskému trhu s elektrinou pridá v júni 2012

Spojený denný trh s elektrinou medzi Českou republikou a Slovenskom, ktorý funguje od septembra 2009, bude do konca júna 2012 rozšírený aj o Maďarsko. Stredoeurópsky región sa tak posunie bližšie k cieľu Európskej únie, ktorým je vytvorenie spoločného celoeurópskeho trhu v roku 2014, konštatujú dnes české Hospodářské noviny.

Budúci rok by však mohla integrácia pokročiť ešte ďalej. „Okrem prepojenia českého, slovenského a maďarského trhu sa do konca roka 2012 budeme snažiť o súbežné prepojenie s regiónom západnej a severnej Európy,“ povedal novinám riaditeľ sekcie zahraničnej spolupráce spoločnosti ČEPS Jiří Strnad.

Po zjednotení trhov, tzv. market-couplingu, nebudú obchodníci nútení nakupovať na dennom trhu spoločne s elektrinou aj cezhraničnú prenosovú kapacitu. Tá sa potom už nepredáva v aukciách a je prideľovaná priamo energetickým burzám.

Zjednotenie trhov nielenže zjednoduší cezhraničné obchodovanie, ale tiež výrazne pomôže zvýšiť likviditu energetických búrz, na ktorých sa uskutočňuje denné obchodovanie.

„Už prvý mesiac po zjednotení českého a slovenského trhu sa množstvo predanej elektriny zdvojnásobilo,“ uviedol Igor Chemišinec, člen predstavenstva českej spoločnosti OTE (Organizátor trhu s elektrinou).

V ideálnom prípade vedie spájanie trhov aj k zjednoteniu cien elektriny. Tak to napríklad funguje medzi Českom a Slovenskom, kde sa ceny elektriny líšia len niekoľko hodín v roku. S Maďarskom to ale také jednoduché nebude. Problémom je nedostatočná prenosová kapacita na slovensko-maďarských hraniciach.

Podobný problém môže nastať aj pri celoeurópskom market-couplingu. „Bez drôtov elektrinu jednoducho neprenesiete,“ vysvetľuje Strnad. „V prípade obchodného prepojenia a nedostatku prenosových kapacít tak budú vznikať zóny s rozdielnymi cenami,“ dodal.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.