Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. augusta 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Maďarsko podporuje Južný prúd aj Nabucco

Noviny pripomínajú, že Maďarsko potrebuje zabezpečiť diverzifikáciu dodávok zemného plynu a Južný prúd je jedným z riešení, pretože toto potrubie obíde územie Ukrajiny. Práve spory o cenu plynu medzi vládami v Kyjeve a Moskve boli v predchádzajúcich rokoch dôvodom úplného zastavenia dodávok komodity do Európy.

Maďarsko má tiež ideálne geologické podmienky na vybudovanie podzemných zásobníkov plynu pre Južný prúd, dodáva Népszabadság.

Južný prúd by mal viesť z Ruska po dne Čierneho mora do Bulharska a odtiaľ ďalej do Európy.

Projekt Nabucco, ktorý podporuje Európska únia a má za cieľ znížiť závislosť od dodávok ruského plynu, bude prepravovať komoditu z oblasti Kaspického mora a Blízkeho východu do krajín únie.

Hoci experti považujú oba plynovody za rivalov, konzorciá, ktoré ich budú prevádzkovať, naopak tvrdia, že vzhľadom na rast dopytu po plyne si nebudú konkurovať.

Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.