Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. novembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Maďarsko podporí South Stream navzdory politike EÚ

„Je potrebné, aby sa do Maďarska mohol dostať plyn, aj keď budú na Ukrajine problémy. A k tomu potrebujeme iný plynovod, než je ten, ktorá teraz vedie cez územie Ukrajiny,“ uviedol podľa agentúry AFP Orbán.

Projekt plynovodu South Stream, za ktorým stojí ruský plynárenský koncern Gazprom a ktorý by mal stáť 16 miliárd eur, má zabezpečiť zásobovanie Európy ruským plynom mimo územia Ukrajiny. Európska únia ho ale v dôsledku rusko-ukrajinského konfliktu pribrzdila.

„Nemecko už postavilo Nord Stream a je tak schopné vyhnúť sa Ukrajine  ako potenciálnemu zdroju nebezpečenstva,“ povedal ďalej Orbán. „Nechceme nič viac, než to, čo chcelo Nemecko,“ dodal.

Maďarský parlament v pondelok večer (3.11.) schválil zákon, ktorý umožňuje stavať plynovodné potrubie aj firmám, ktoré k tomu nemajú príslušné prevádzkové povolenie. Hoci v právnom predpise nie je výslovná zmienka o plynovode South Stream, text sa interpretuje ako „zelená“ pre začiatok jeho výstavby.

Hovorkyňa Európskej komisie Anna-Kaisa Itkonenová podľa AFP uviedla, že Brusel vyzval maďarskú vládu, aby vyjasnila svoju pozíciu v tejto záležitosti. Postoj krajín EÚ v tejto veci ale zďaleka nie je jednotný, kvôli zabezpečeniu dodávok plynu podporujú jeho výstavbu aj ďalšie krajiny.

Plynovod South Stream, ktorého výstavba sa oficiálne začala v decembri 2012, má mať ročnú kapacitu 63 mld. metrov kubických plynu. Má viesť pod Čiernym morom, cez Bulharsko, Srbsko, Maďarsko a Slovinsko až do Talianska.

Moskva chce týmto spôsobom obísť Ukrajinu, cez ktorú je teraz ruský plyn hlavne dodávaný do Európy a s ktorým je Rusko v spore kvôli podpore proruských separatistov. Európska komisia projektu vyčíta okrem iného to, že ruský Gazprom má byť ako dodávateľom plynu, tak aj prevádzkovateľom plynovodu.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.