Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. marca 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Maďarsko počíta s jadrom navzdory udalostiam vo Fukušime

Úloha atómovej energie v Maďarsku bude aj v ďalších desaťročiach zachovaná. Elektráreň v Paksi bude aj naďalej vyrábať 40 percent elektrickej energie, vyhlásil včera (23.3.) v maďarskom Paksi minister národného rozvoja Tamás Fellegi počas previerky investícií v oblasti bezpečnosti.

Šéf rezortu zdôraznil, že bezpečnosť jediného jadrového komplexu v Maďarsku je nespochybniteľná. „Ponaučenia z udalostí v Japonsku budú zohľadnené už v programe predĺženia životnosti elektrárne. Elektráreň sa neodkladne a dobrovoľne podrobí takzvanému testu stresu,“ dodal.

Príprava na predĺženie životnosti podľa jeho slov prebieha v Paksi už dlhšiu dobu. „Príslušné orgány musia zohľadniť japonské skúsenosti, ak by bolo potrebné, tak zmenia požiadavky voči elektrárni. Program predĺženia životnosti musí pokračovať ďalej, nevidíme žiadne dôvody, aby nepokračoval,“ konštatoval Fellegi.

Jadrová elektráreň v Paksi funguje od roku 1976. Pôvodne plánovaná životnosť blokov sa skončí v období medzi rokmi 2012-2017, program predĺženia životnosti o 20 rokov začali realizovať v roku 2001. V súčasnosti využíva štyri reaktory typu VVER, čo je ľahkovodný typ reaktora sovietskeho dizajnu. Spoločne majú reaktory inštalovaný výkon okolo 2000 MW.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.