Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynovod PL LI
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Arthur Chapman (licencia Creative Commons)
15. augusta 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Maďarsko ako prvé dokončilo schvaľovanie trasy Nabucca

Nabuccco má prechádzať po trase dlhej asi 1.300 kilometrov cez Turecko a Balkán do rakúskeho Baumgartenmu. Trasa cez Maďarsko meria 384 kilometrov a miestne ministerstvo životného prostredia jej teraz dalo poslednú pečiatku.

„V Maďarsku ide o podstatný krok vpred a znamená to začiatok pokročilej fázy rozvoja Nabucco West,“ uviedol Mitschek.

Nabucco West je obmedzenejší projekt, ktorý je po májovom odchode britskej BP z pôvodného projektu jednou z dvoch alternatív pre konzorcium BP a azerbajdžansku štátnu spoločnosť Socar na prepravu plynu z rozsiahleho náleziska Šach Deniz II. BP a Socar tiež zvažujú konkurenčný projekt plynovodu Trans-Adriatic Pipeline (TAP) do Talianska.

Prípravy projektu Nabucco začali už v roku 2002 a na konečné rozhodnutie členov o jeho spustení alebo zrušení sa čaká. Padne v tomto roku alebo začiatkom roka 2013. V prípade kladného rozhodnutia by mal byť plynovod na svete do roku 2017 s predpokladanými nákladmi cez 12 miliárd dolárov. BP a Socar by cez neho dodávali 16 miliárd kubických metrov ročne, čo je asi polovica plánovanej konečnej kapacity. Plynovod by mal znížiť závislosť Európy od ruského plynu.

Konzorcium Nabucco vedie rakúska spoločnosť OMV. Jeho súčasťou sú ďalej nemecký energetický koncern RWE, maďarská skupina MOL, turecký Botas, bulharský BEH a rumunský Transgaz. Britská BP v máji odstúpila a teraz sa rozhodne, akou cestou sa bude prepravovať plyn z Azerbadjžanu do Európy.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.