Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
vodné dielo Gabčíkovo-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Plavebná komora počas pravidelnej údržby na vodnom diele Gabčíkovo. Foto: TASR/Pavel Neubauer
10. septembra 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Maďarsko a Slovensko obnovia rokovania o vodnom diele Gabčíkovo

Podľa denníka Pravda maďarský premiér Viktor Orbán ešte v apríli poveril splnomocnenca Budapešti pri Medzinárodnom súdnom dvore Marcela Szabóa, aby s Bratislavou začal vyjednávať. Úvodné pracovné stretnutie so slovenským splnomocnencom pre vodné dielo Petrom Hatiarom sa uskutočnilo v polovici júla.

Obe strany na ňom vyjadrili ochotu rozsudok uviesť do praxe a dohodli sa na jesennej oficiálnej schôdzke vládnych delegácií. Uskutočniť by sa mala v Bratislave.

Zmluvu o budovaní obrieho vodného diela Gabčíkovo – Nagymaros uzavreli vlády Maďarska a vtedajšieho Československa v roku 1977. Maďarsko ale v roku 1989 svoju časť projektu zastavilo a o tri roky neskôr od zmluvy odstúpilo. Slovenská časť potom bola realizovaná v pozmenenom variante.

V septembri 1997 Haagsky súd platnosť zmluvy z roku 1977 potvrdil a rozhodol, že Maďarsko nemalo právo zmluvu vypovedať. Obom stranám uložil, aby rokovali o ukončení sporu. To sa ale dodnes nestalo.

Slovenská strana podľa Hatiara na riešenie problému nebude pozerať iba politicky, ale predovšetkým odborne. O výsledku jesenných bratislavských rokovaní odmietol slovenských splnomocnenec špekulovať.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.