Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. marca 2015 Jadrová energia od Energia.skTASR

Maďarsko a Euratom sa údajne dohodli na dodávkach jadrového paliva pre Paks

Podľa agentúry MTI minister maďarského úradu vlády János Lázár v utorok v Bruseli vyhlásil, že všetky prekážky v otázke riešenia dodávky paliva pre nové bloky v Paksi sú odstránené.

Hovorkyňa EK Anna-Kaisa Itkonenová dnes pre MTI povedala, že úlohou rokujúcich strán je dosiahnuť dohodu, ktorá bude v úplnom súlade s predpismi Euratomu týkajúcich sa diverzifikácie dodávky paliva.

Po schôdzke s podpredsedom EK a eurokomisárom pre klímu a energetiku Miguelom Ariasom Caňetem predstaviteľ maďarskej vlády v utorok povedal, že štátny tajomník úradu vlády Balázs Sonkodi rokoval o tejto otázke v Luxemburgu so zástupcami Euratomu. Ako dodal, Sonkodimu sa podarilo vyjasniť s Euratomom všetky sporné otázky a parafovať zmluvu.

Podľa Lázára sa s Caňetem dohodli, že túto otázku čoskoro uzatvorí aj EK. „Podarilo sa nám nájsť riešenie, v ktorom vyhrá aj maďarská strana a budú uplatnené aj pravidlá EK,“ zdôraznil v utorok maďarský minister, podľa ktorého si Maďarsko za príklad zobralo fínsky model a Rusku zabezpečí zmluvne desaťročné obdobie na dodávky jadrového paliva. To je podľa jeho slov prijateľné aj pre Rusko.

Viaceré maďarské médiá 12. marca citovali britský ekonomický denník Financial Times (FT), ktorý sa odvolával na nemenované zdroje a konštatoval, že Brusel úplne pozastaví realizáciu 12-miliardovej maďarsko-ruskej zmluvy o rozšírení elektrárne. Dôvodom má byť práve dohoda s Ruskom o výhradných dodávkach paliva.

Dohodu o spolupráci pri mierovom využití jadrovej energie medzi Maďarskom a Ruskou federáciou podpísali 14. januára 2014 pri Moskve na pôde prezidentskej rezidencie Novo-Ogariovo za účasti maďarského premiéra Viktora Orbána a ruského prezidenta Vladimira Putina.

Rusko v zmysle zmluvy poskytne Maďarsku na výstavbu dvoch nových blokov elektrárne úver 12 miliárd eur.

Poslanci maďarského parlamentu schválili dohodu 6. februára. Prezident János Áder príslušný zákon podpísal 10. februára. Voči dohode ostro protestovali opozičné strany okrem ultrapravicového Jobbiku.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.