Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. augusta 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Maďarská vláda navýšila kapitál spoločnosti budujúcej novú atómku v Paksi

Spoločnosť MVM Paks II od svojho založenia v roku 2012 dostala do svojho rozpočtu celkovo 54 miliárd forintov, čo predstavuje asi 177 miliónov eur. Aktuálne peniaze putujú najmä na expertné hodnotenie technickej dokumentácie, kontrolu projektovej dokumentácie a odborných analytických materiálov, prípravu dokumentácie vyžadovanej počas procesu licencovania a vypracovanie nezávislých analytických materiálov. Ďalšie peniaze bude treba na projektovanie a výstavbu transformačnej stanice 22/11 kV. Časť financií sa použije na platby ruskej korporácii Rosatom, ktorá je dodávateľom projektu.

Podľa portálu 24.hu v tomto roku ešte vláda plánuje do projektovej spoločnosti naliať ďalších 88 miliárd forintov (cca 289 miliónov eur). V blízkej dobe by maďarská strana mohla prijať aj prvú finančnú transakciu podľa dohody o medzivládnom úvere, ktorý má pokryť 80 % nákladov na realizáciu projektu a ktorý dosahuje výšku 3 triliónov forintov (takmer 10 miliárd eur)

„Väčšinou je s projektom výstavby JE Paks II, ktorej dva bloky typu VVER-1200 stavia ruská korporácia pre atómovú energiu Rosatom, spájaná ruská medzivládna pôžička vo výške 10 miliárd eur. Teraz sa objavila informácia o maďarskej štátnej subvencii v prepočte vo výške 1 miliardy korún,“ uviedol Aleš John, predseda Občianskej bezpečnostnej komisie pri jadrovú elektráreň Dukovany pre server 24.hu.

„To sú ale „trochu iné peniaze“. Zatiaľčo pôžička 10 miliárd eur je určená hlavne na projektovanie, nákup zariadenia a samotnú výstavbu, peniaze od maďarskej vlády do spoločnosti MVM Paks II pokrývajú súčasné predvýstavbové činnosti. A to ich nie je málo. Len heslovite ide hlavne o: vysporiadanie pozemkov, výstavbu zariadenia staveniska, vyvolané investície, ako sú dopravná infraštruktúra, vyvedenie výkonu, ale hlavne rôzne bezpečnostné analýzy a povolenia, EIA, bezpečnostné správy a tiež stavebné povolenie,“ vysvetlil John.

Vláda tiež bude musieť vynaložiť peniaze na prípravu personálu, ktorý bude projekt výstavby riadiť, keďže dnes prevádzkované bloky elektrárne Paks boli spustené v rokoch 1982 – 1987. Jadrová elektráreň Paks leží na brehu Dunaja asi 110 kilometrov od Budapešti.

V jadrovej elektrárni Paks 2 sa pripravuje výstavba dvoch nových blokov s reaktormi VVER-1200, ktoré sa radia do generácie III+. Zahájenie výstavby sa plánuje na roky 2017 – 2018 a nové bloky by mali začať dodávať elektrinu v rokoch 2024 – 2025. Projekt má hodnotu 12,5 miliardy eur. Podľa dohody o dodávkach paliva bude prvých 10 rokov prevádzky nových blokov dodávať jadrové palivo ruská spoločnosť TVEL.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.