Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. októbra 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Maďarská akadémia vied odporúča stavať vodné elektrárne

Bolo by vhodné, keby Maďarsko postavilo na Dunaji vodné elektrárne, ktoré by – odhliadnuc od oblasti Gabčíkovo-Nagymaros – mohli byť situované na dunajskom toku pod Budapešťou pri Adonyi a Fajszi. Vyplýva to zo štúdie Maďarskej akadémie vied (MTA), ktorú v piatok (22.10.) zverejnil maďarský denník Népszabadság.

V štúdii MTA o využití obnoviteľných zdrojov energií sa píše, že výstavbou priehrad by bola zabezpečená lepšia splavnosť Dunaja, riešila by sa dodávka vody Dunajskej teplárni, vyriešil by sa vyšší nárok na chladiacu vodu v súvislosti s plánovaným rozšírením atómovej elektrárne v Paksi a zlepšila by sa aj ochrana proti povodniam.

Chýba politická podpora

Názory expertov sú odborne podložené; podľa denníka je však nepravdepodobné, že v tomto období dostanú politickú podporu.

Népszabadság pripomína, že od nástupu vlády Viktora Orbána sa záležitosť Sústavy vodných diel Gabčíkovo – Nagymaros vôbec neotvorila. Po odchode štátneho tajomníka Györgya Erdeyho, ktorý v závere funkčného obdobia predchádzajúcej vlády mal sústavu na starosti, niet človeka, na ktorého by sa v tejto otázke dalo obrátiť.

Sústava Gabčíkovo – Nagymaros

Maďarský denník ďalej píše, že niet sa ani v čom obrátiť, pretože nový kabinet vôbec nehovorí o tom, ako hodlá riešiť neuzatvorenú záležitosť vodného stupňa na svojej strane. Podľa informácií denníka maďarská vláda bude dovtedy mlčať, kým Európska únia neprijme Dunajskú stratégiu.

Maďarskí vládni politici na rôznych fórach zdôrazňujú, že súčasťou Dunajskej stratégie nebude riešenie sústavy Gabčíkovo – Nagymaros. V zmysle rozhodnutia haagskeho súdu sa Slovensko a Maďarsko majú dohodnúť na otázkach plavby, ochrany prírody a výroby elektrickej energie tak, aby prioritu mala ochrana životného prostredia.

Štátny tajomník pre ochranu životného prostredia a vodného hospodárstva Zoltán Illés na konferencii o Dunaji zopakoval, že Slovensko a Maďarsko sa musia dohodnúť na rozdelení vôd Dunaja v rovnakom pomere.

K dohode však podľa denníka od haagskeho verdiktu nedošlo. Kľúč k deľbe vody je na slovenskej strane. Maďarsko teda bude môcť pokročiť iba spoločne so Slovenskom, pre ktoré však bude negatívna akákoľvek zmena stavu. V súčasnosti totiž zdarma využíva 80 percent vody, z ktorej vyrába elektrickú energiu. Slovensko viaže nárok Maďarska k elektrickej energii k podmienke využívania celej vody na jej výrobu.

Maďarsko musí znášať súčasný stav, pričom zlyháva v komunikácii svojich záujmov. „Bude veľmi ťažké argumentovať v prospech akéhokoľvek názoru, keď ani sami nevieme, čo vlastne reprezentujeme,“ uzatvára Népszabadság.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.