Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. októbra 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Maďari už Slovenské elektrárne nechcú

Viac než rok od oficiálneho spustenia predaja svojho 66% podielu v Slovenských elektrárňach (SE) Enel koncom augusta oznámil, že po vyhodnotení podaných ponúk začal exkluzívne rokovania s Energetickým a průmyslovým holdingom (EPH). Tie síce mali byť časovo obmedzené, nedávno ale podľa neoficiálnych informácií došlo k ich predĺženiu.

Z boja sa teraz stiahlo aj konzorcium Slovnaftu a maďarskej MVM. „V súčasnosti s Enelom už nekomunikujeme a predávajúci prestal poskytovať informácie o celkovom procese dokončenia 3.a 4. bloku v Mochovciach. Konzorcium malo seriózny záujem o kúpu celého podielu a bolo ochotné diskutovať aj o posilnení pozície štátu,“ uviedol generálny riaditeľ Slovnaftu Oszkár Világi pričom zdôraznil, že ich hlavným cieľom bola dostavba 3. a 4. bloku elektrárne Mochovce a budúce príležitosti pri obchodovaní s elektrinou.

Hlbšie oboznámenie

„Po hlbšom oboznámení sa so situáciou však musím konštatovať, že práve v dokončení elektrární vidíme ekonomické riziká. Dostavba sa neustále predražuje a dátum spustenia prevádzky odďaľuje,“ dodal.

Pretrvávajúce problémy a odklady pri nových blokoch pritom nie sú žiadnou novinkou.

Výstavba začala ešte v 90. rokoch, neskôr bola prerušená. Po privatizácii mal byť projekt prioritou, nenapredoval však podľa plánov. Koncom novembra 2014 sa Enel a ministerstvo hospodárstvo dohodli na navýšení rozpočtu na 4,63 miliardy eur a stanovili sa nové termíny spustenia blokov – november 2016, resp. koniec roka 2017. Podľa pôvodných termínov sa mali bloky dokončiť už v rokoch 2012 a 2013.

Világi tiež uviedol, že zo SE chceli vybudovať silného regionálneho hráča. Ak by ich plán podarilo zrealizovať, maďarsko-slovenská spoločnosť sa teoreticky mohla stať protiváhou českých stredoeurópskych hráčov ČEZu a EPH.

Ticho pred búrkou

Predaj 66 % akcií chce Enel realizovať v dvoch fázach. Prvá etapa sa má dokončiť ešte tento rok, ďalšia po dokončení Mochoviec. Ani Enel ani EPH sa k priebehu súčasných rokovaní nevyjadrujú. Otázne je, či sa do konca roka stihne dotiahnuť do konca oficiálna zmluva o predaji približne 30% podielu alebo len akási kvázi-dohoda.

Stále neistý je postoj štátneho minoritného akcionára s 34% podielom. Spoločnosť KPMG ako vybratý poradca pod záštitou štátneho SPP stále pracuje na analýze ohľadom možného navýšenia štátneho podielu v elektrárňach. Súčasťou dohody o pôsobení štátu v dominantnom výrobcovi elektriny po boku nového akcionára by tiež mohlo byť prerozdelenie aktuálneho portfólia aktivít SE. Prioritou štátu totiž zostáva jadro, zatiaľ čo EPH viac inklinuje k vodným či uhoľným zdrojom.

Nejasné sú tiež zistenia inšpekcie, ktorú v SE od vlaňajšieho decembra do apríla uskutočnil Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) a týkala sa hospodárenia s financiami pri dostavbe Mochoviec. Výsledky už boli zaslané generálnej prokuratúre aj finančnému riaditeľstvu. Správa je však v utajenom režime, preto nie je jasné v akej podobe a či vôbec sa jej závery dostanú na verejnosť.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.