You are using an outdated browser, you may experiece issues. Please upgrade your browser to improve your experience.
20. októbra 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Maďari už Slovenské elektrárne nechcú

Viac než rok od oficiálneho spustenia predaja svojho 66% podielu v Slovenských elektrárňach (SE) Enel koncom augusta oznámil, že po vyhodnotení podaných ponúk začal exkluzívne rokovania s Energetickým a průmyslovým holdingom (EPH). Tie síce mali byť časovo obmedzené, nedávno ale podľa neoficiálnych informácií došlo k ich predĺženiu.

Z boja sa teraz stiahlo aj konzorcium Slovnaftu a maďarskej MVM. „V súčasnosti s Enelom už nekomunikujeme a predávajúci prestal poskytovať informácie o celkovom procese dokončenia 3.a 4. bloku v Mochovciach. Konzorcium malo seriózny záujem o kúpu celého podielu a bolo ochotné diskutovať aj o posilnení pozície štátu,“ uviedol generálny riaditeľ Slovnaftu Oszkár Világi pričom zdôraznil, že ich hlavným cieľom bola dostavba 3. a 4. bloku elektrárne Mochovce a budúce príležitosti pri obchodovaní s elektrinou.

Hlbšie oboznámenie

„Po hlbšom oboznámení sa so situáciou však musím konštatovať, že práve v dokončení elektrární vidíme ekonomické riziká. Dostavba sa neustále predražuje a dátum spustenia prevádzky odďaľuje,“ dodal.

Pretrvávajúce problémy a odklady pri nových blokoch pritom nie sú žiadnou novinkou.

Výstavba začala ešte v 90. rokoch, neskôr bola prerušená. Po privatizácii mal byť projekt prioritou, nenapredoval však podľa plánov. Koncom novembra 2014 sa Enel a ministerstvo hospodárstvo dohodli na navýšení rozpočtu na 4,63 miliardy eur a stanovili sa nové termíny spustenia blokov – november 2016, resp. koniec roka 2017. Podľa pôvodných termínov sa mali bloky dokončiť už v rokoch 2012 a 2013.

Világi tiež uviedol, že zo SE chceli vybudovať silného regionálneho hráča. Ak by ich plán podarilo zrealizovať, maďarsko-slovenská spoločnosť sa teoreticky mohla stať protiváhou českých stredoeurópskych hráčov ČEZu a EPH.

Ticho pred búrkou

Predaj 66 % akcií chce Enel realizovať v dvoch fázach. Prvá etapa sa má dokončiť ešte tento rok, ďalšia po dokončení Mochoviec. Ani Enel ani EPH sa k priebehu súčasných rokovaní nevyjadrujú. Otázne je, či sa do konca roka stihne dotiahnuť do konca oficiálna zmluva o predaji približne 30% podielu alebo len akási kvázi-dohoda.

Stále neistý je postoj štátneho minoritného akcionára s 34% podielom. Spoločnosť KPMG ako vybratý poradca pod záštitou štátneho SPP stále pracuje na analýze ohľadom možného navýšenia štátneho podielu v elektrárňach. Súčasťou dohody o pôsobení štátu v dominantnom výrobcovi elektriny po boku nového akcionára by tiež mohlo byť prerozdelenie aktuálneho portfólia aktivít SE. Prioritou štátu totiž zostáva jadro, zatiaľ čo EPH viac inklinuje k vodným či uhoľným zdrojom.

Nejasné sú tiež zistenia inšpekcie, ktorú v SE od vlaňajšieho decembra do apríla uskutočnil Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) a týkala sa hospodárenia s financiami pri dostavbe Mochoviec. Výsledky už boli zaslané generálnej prokuratúre aj finančnému riaditeľstvu. Správa je však v utajenom režime, preto nie je jasné v akej podobe a či vôbec sa jej závery dostanú na verejnosť.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.