Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod BRUA - EK
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Európska komisia
28. júla 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Maďari cúvli, reverz s Rakúskom nechcú. Pôjde plyn aj cez Slovensko?

Mapka znázorňuje trasovanie plynovodu BRUA. Zdroj: Európska komisia

Realizácia Bruselom podporovaného plynovodu BRUA je v ohrození. Projekt, ktorý mal spojiť Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko a Rakúsko, bude možno pokračovať v oklieštenej podobe. Maďarský prevádzkovateľ prepravnej siete, firma FGSZ, vyhodnotila rakúsko-maďarskú časť za ekonomicky nerentabilnú. Minulý týždeň bola z iniciatívy FGSZ zrušená procedúra Open Season, ktorá mala zisťovať záujem trhu o prepravné kapacity.

Ekonomický zmysel vidí FGSZ len v prepojení Maďarska a Rumunska, informoval odborný spravodajský web ICIS. V rámci tejto sekcie potrubia plánuje v procedúre Open Season pokračovať. So žiadosťou o jej uskutočnenie už Maďari kontaktovali rumunského prepravcu Transgaz. Prepravná kapacita tohto interkonektoru by sa v budúcnosti mohla navýšiť.

Posledné slovo budú mať regulátori

Ako ďalej upozornil portál, k pozmeneným pravidlám sa najprv musia vyjadriť regulačné úrady v obidvoch krajinách. Najočakávanejšie bude rozhodnutie  rumunského regulátora ANRE, ktorý sa má vyjadriť najneskôr do 1. augusta. Ak by súhlasil, spustenie do komerčnej prevádzky od roku 2022 by zostalo v platnosti. V prípade negatívneho verdiktu sa musí procedúra začať znova.

Prepravná sieť Maďarska a Rakúska sa spojila v roku 1996. Prostredníctvom cezhraničného bodu Mosonmagyaróvár však teraz prúdi plyn výlučne v smere z rakúskeho Baumgartenu. Spustenie reverzného toku pre potreby BRUA je kľúčové pre napojenie sa na Južný plynárenský koridor.

O vysvetlenie zvratu v postoji požiadala maďarského prepravcu aj asociácia European Federation of Energy Traders, ktorá združuje subjekty obchodujúce na trhu s energiou v Európe.

Je otázne, či sa projekt v redukovanej podobe bude vôbec realizovať. Plyn z oblasti Čierneho mora, ktorý chcú v regióne ťažiť  Exxon a OMV, mal byť určený primárne pre západoeurópske huby ako alternatíva ruských dodávok. Pre rakúskeho prepravcu Gas Connect bol projekt prioritou.

Ak sa trasovanie BRUA skončí v Maďarsku, logicky sa musí zmeniť aj cieľová skupina odberateľov. Podľa maďarského prepravcu FGSZ by sa plyn mohol dostať na Slovensko, Ukrajinu, prípadne do Srbska alebo Chorvátska. Slovensko-maďarský plynovod je obojsmerný a využíva sa zatiaľ minimálne.

Nečakaný krok Maďarska by mohol zahrať do karát Gazpromu. Ruský gigant v súčasnosti stavia prvú vetvu potrubia TurkStream popod Čierne more, ktorá by mala od roku 2019 zásobovať ruským plynom Turecko. Druhá „offshore“ vetva TurkStreamu, ktorá sa má napojiť na existujúcu infraštruktúru v Bulharsku, je tiež vo výstavbe vytvára tak potenciál na dodávky od Gazpromu.

Konkurencia projektu Eastring?

Plynovod  BRUA mal mať podľa pôvodných plánov dĺžku 582 kilometrov za predpokladu využitia novej aj existujúcej infraštruktúry. Európska komisia projekt podporila 179 miliónmi eur.

S plynárenskými projektmi v tomto regióne sa roztrhlo vrece. Do hry vstúpil aj Eastring z dielne slovenského prepravcu, ktorého dve uvažované trasy sa prelínajú s plynovodom BRUA v Maďarsku a Rumunsku. „Pokiaľ ide o projekt BRUA, ten má zásadne iné parametre a účel, preto ho nevnímame ako konkurenčný projekt,“ povedal vlani hovorca Eustreamu Pavol Kubík.

Realizáciu trasy BRUA ale Rumunsko jednoznačne považuje za prioritný projekt. V čase tvorby druhého európskeho zoznamu projektov spoločného významu (PCIs), medzi ktoré Eastring pribudol v novembri 2015, Bukurešť podľa informácii rezortu hospodárstva odmietala zapísanie slovenského projektu. Slovensku sa ho napokon v rokovaniach vyžadujúcich jednomyseľné schválenie podarilo presadiť tým, že ním podmienilo podporu pre BRUA.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.