Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. januára 2014 Jadrová energia od Energia.skTASR

Maďarsko:Opozičným socialistom vadí jadrový kontrakt s Ruskom, chcú referendum

Podľa agentúry MTI v reakcii na utorňajšiu rusko-maďarskú dohodu o ruskej účasti na tomto projekte Jávor vytýkal vláde a premiérovi Viktorovi Orbánovi, že s prezidentom Vladimírom Putinom uzavreli bez poverenia zmluvu, ktorou sa Maďarsko zadlží na desiatky rokov a stane sa energeticky trvale závislým od Ruska.

Opozičný poslanec zdôraznil, že parlamentné rozhodnutie z roku 2009, na ktoré sa Orbánov kabinet odvoláva, schválilo iba prípravu rozšírenia elektrárne, nie však uzatvorenie dohody o realizácii projektu bez vypísania verejnej súťaže.

Opozičná Maďarská socialistická strana (MSZP) aj Demokratická koalícia (DK) expremiéra Ferenca Gyurcsánya v súvislosti s projektom rozšírenia atómovej elektrárne v Paksi dnes avizovali, že iniciujú mimoriadnu schôdzu parlamentu, na ktorej by sa diskutovalo o tejto záležitosti.

Predseda MSZP Attila Mesterházy vyhlásil, že Orbán dohodou s Ruskom uskutočnil puč voči vlastnému ľudu, sám rozhodol o atómovej elektrárni, čo by zodpovedný politik bez diskusie s občianskou sférou nikdy neurobil.

Podľa slov podpredsedu DK Csabu Molnára chce vláda prepustiť na 100 rokov maďarský trh s energiou subjektom, ktoré neboli vybrané „transparentnou trhovou súťažou“. Politik poznamenal, že predseda DK Ferenc Gyurcsány sa na bližšie detaily rusko-maďarskej dohody spýta ruského veľvyslanca v Budapešti.

Dohodu o spolupráci pri mierovom využití atómovej energie medzi Maďarskom a Ruskou federáciou podpísali v utorok pri Moskve za účasti Orbána a Putina.

Podľa slov ruského prezidenta sa dohoda týka výstavby dvoch blokov atómovej elektrárne v Paksi, ktorá sa podieľa na výrobe elektrickej energie v Maďarsku 40 percentami. „Výstavbou nových blokov vzrastie energetická nezávislosť Maďarska,“ zdôraznil ruský prezident.

Rusko k výstavbe dvoch nových blokov poskytne Maďarsku úver, o ktorého hodnote ešte nepadlo rozhodnutie. Hornou hranicou hodnoty projektu je 10 miliárd eur.

Dohodu Orbána s Putinom budú podľa správ preverovať experti z Európskej komisie, píše ČTK. Majú rozhodnúť o tom, či je v súlade s právom EÚ.

TASR, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.