Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
MAAE (IAEA) - Yukiya Amano - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Generálny riaditeľ MAAE Yukiya Amano. Foto: SITA/AP Photo/Ronald Zak
18. novembra 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

MAAE žiada od Iránu vysvetlenie týkajúce sa zbrojného programu

Správa o iránskom jadrovom programe je hlavným predmetom dvojdňového rokovania rady guvernérov MAAE, ktoré začalo vo Viedni. S napätím sa podľa DPA čaká, či sa 35 zástupcov členských štátov dokáže zhodnúť na rezolúcii proti Iránu. Na dôkazy krajiny o mierovej povahe jadrového programu naďalej čaká ministerka zahraničných vecí Európskej únie.

Návrh rezolúcie pripravila šestica mocností – USA, Čína, Rusko, Británia, Francúzsko a Nemecko. Dokument vyjadruje „hlboké a rastúce znepokojenie z nevyriešených otázok týkajúcich sa iránskeho jadrového programu, vrátane tých, ktoré sa musia vyjasniť, aby sa vylúčila prítomnosť možného vojenského rozmeru“. Podľa diplomatov ide o kompromisný text medzi tými štátmi, ktoré presadzovali ostrejšie formulácie, a Ruskom a Čínou, ktoré trvali na miernejšej podobe. Guvernéri MAAE by vraj mali návrh rezolúcie prerokúvať v piatok. Podľa Reuters je jeho prijatie v pléne prakticky isté.

MAAE žiada o Irán o vysvetlenie

MAAE začiatkom minulého týždňa predložila najnovšiu správu o jadrovom programe Iránu, v ktorej obviňuje Teherán, že vykonáva testy s vysoko výbušným materiálom. To vraj naznačuje vývoj jadrovej zbrane. Na podporu svojho tvrdenia viedenská organizácia predložila zástupcom 35 členských štátov okrem iného satelitné snímky. Teherán správu MAAE bezprostredne po jej zverejnení odmietol ako nevyváženú a politicky motivovanú. Trvá na tom, že jeho jadrový program je výhradne mierový.

„Vyzývam Irán k neodkladnej, podstatnej spolupráci s agentúrou a žiadam, aby poskytol vysvetlenie vojenskej dimenzie svojho jadrového programu,“ vyhlásil Amano. Šéfka diplomacie Európskej únie Catherine Ashtonová včera v Moskve po rokovaní s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom povedala, že plány, ako preukázať, že iránskym zámerom je skutočne mierový jadrový program, vraj Teheránu už predložilo šesť svetových mocností. Ashtonová vtedy iránskej strane oznámila, že Západ je otvorený aj voči vlastným plánom Iránu v tejto veci. Na tie ale vraj „stále čaká“.

Izrael sa obáva jadrového programu Iránu

Podľa iránskych parlamentných zdrojov na budúci týždeň bude mimoriadne zasadnutie parlamentu, na ktorom sa prerokuje budúca spolupráca Iránu s MAAE. Agentúra AFP poznamenala, že iránsky parlament zastáva v zásadných otázkach, ako je jadrová politika alebo vzťahy so Západom, tradične v porovnaní s vládou radikálnejšie postoje.

Bezprostredne pred začiatkom terajšieho zasadania MAAE žiadal Izrael naliehavo výrazné sprísnenie sankcií proti Iránu. V Izraeli sa už niekoľko týždňov diskutuje o možnom vojenskom údere proti iránskym podzemným jadrovým zariadením. Izrael považuje iránsky jadrový program za existenčnú hrozbu.

Diskutovalo sa aj o Sýrii

Amano sa na stretnutí okrem Iránu vyjadril i k Sýrii, ktorá podľa neho odmieta inšpektorom MAAE prístup k podozrivým zariadeniam, a to napriek uistenianm sýrskej vlády, že zodpovie otvorené otázky týkajúce sa údajného jadrového programu krajiny. V spolupráci medzi MAAE a sýrskymi úradmi podľa Amana nedošlo k žiadnemu posunu.

Konkrétne ide o zariadenia, ktoré sa spájajú s údajným jadrovým reaktorom v Dajr az-Zauru. Ten však v roku 2007 pravdepodobne zničili izraelské nálety.

MAAE sa už skôr sťažovala, že Sýria nesplnila sľub spolupráce s OSN pri vyšetrovaní svojich údajných tajných jadrových aktivít. V júni pritom režim sýrskeho prezidenta Assadom sľúbil, že poskytne informácie o snahe postaviť reaktor určený na produkciu plutónia.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.