Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bohunice elektraren v2 obilie.jpg
Foto: www.seas.sk
28. novembra 2023 Jadrová energia od Energia.skSITA

MAAE si posvietila na Atómovú elektráreň Bohunice, uskutočnila sa tu bezpečnostná previerka

Na Atómovú elektráreň Bohunice si posvietila Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE). Tá vykonala v novembri tohto roka na dvoch blokoch previerku prevádzkovej bezpečnosti.

Na pozvanie Úradu jadrového dozoru SR a Slovenských elektrární sa previerky zúčastnil tím trinástich expertov MAAE z dvanástich krajín, a to z Bulharska, Belgicka, Číny, Fínska, Francúzska, Chorvátska, Kanady, Nemecka, Slovinska, Švédska, USA a Veľkej Británie.

Všimli sme si, že vedúci pracovníci elektrárne považujú bezpečnosť za prioritu a presadzujú zlepšenia vo všetkých oblastiach. Náš tím identifikoval v Bohuniciach osvedčené postupy, tzv. dobrú prax, ktorú bude zdieľať s jadrovými elektrárňami po celom svete. Tiež sme navrhli oblasti, v ktorých vidíme potenciál na zlepšenie, aby bola bezpečnosť elektrárne na ešte vyššej úrovni,“ konštatoval na záver misie John Duguid, vedúci tímu na previerku hodnotenia prevádzkovej bezpečnosti (OSART – Operational Safety Assessment Review Team).

Hĺbkové posúdenie bezpečnosti

Misia OSART nám poskytla hĺbkové posúdenie výkonnosti našej elektrárne. Veľkým prínosom pre nás bolo zdieľanie najlepšej praxe v odvetví vďaka skúsenostiam a odborným znalostiam jednotlivých členov tímu,“ povedal Peter Farkaš, riaditeľ Atómovej elektrárne Bohunice. Odporúčania a návrhy podľa neho pomôžu ďalej zvyšovať prevádzkovú bezpečnosť elektrárne.

Tím poskytol vedeniu elektrárne návrh správy z misie, ku ktorému sa bude môcť elektráreň vyjadriť. Tieto pripomienky MAAE preskúma a záverečnú správu predloží Úradu jadrového dozoru SR.

Zlepšovanie prevádzkovej bezpečnosti

Misie OSART sú zamerané na zlepšovanie prevádzkovej bezpečnosti tak, že nezávislí odborníci posúdia bezpečnostnú výkonnosť v porovnaní s bezpečnostnými normami MAAE, navrhnú odporúčania a podnety na zlepšenie.

Pri posudzovaní prevádzkovej bezpečnosti elektrárne misia OSART do hĺbky preveruje rôzne faktory ako sú manažment, postupy, procesy a prax, primeranosť zdrojov či spôsobilosť personálu pri prevádzke, riadení havárií a havarijnej pripravenosti. MAAE túto službu poskytuje členským štátom už od roku 1982 s cieľom zvýšiť prevádzkovú bezpečnosť preverovanej elektrárne.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.