Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Iran-zakladna-SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Zariadenie na obohacovanie uránu v iránskom Natanze. Foto: SITA/AP Photo/Hasan Sarbakhshian
21. novembra 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

MAAE schválila rezolúciu proti Iránu

Washington v reakcii na hlasovanie rady uviedol, že rezolúcia zvýši tlak na Irán, aby upustil od snáh vyrobiť jadrovú bombu. Iránsky zástupca pri MAAE ale novinárom povedal, že rezolúcia iba posilní rozhodnutie Teheránu pokračovať v programe. Irán podľa neho nezastaví obohacovanie uránu „ani na sekundu“ a zároveň sa nezúčastnia blížiacich sa rokovaní blízkovýchodných krajín o jadrových zbraniach. Podľa agentúry Reuters nemenovaný zdroj informoval, že ďalšími sankciami chcú USA zvýšiť tlak na Irán a „dať mu tak tvrdý a jasný signál“.

Pre rezolúciu sa vyslovilo 32 z 35 členov rady guvernérov, zástupcovia Kuby a Ekvádoru boli proti, Indonézia sa hlasovania zdržala. Text rezolúcie podľa DPA vypracovali spoločne diplomati z USA, Francúzska, Veľkej Británie, Nemecka, Číny a Ruska.

Hovorca Bieleho domu Jay Carney povedal, že v nej podčiarkli „prázdnotu  výrokov“ o tom, že iránsky program slúži výhradne na mierové účely. Zdôraznil, že USA budú pokračovať v tlaku, kým sa Irán nerozhodne, že opustí cestu medzinárodnej izolácie.

Irán obvinenia odmieta

MAAE začiatkom minulého týždňa predložila najnovšiu správu o jadrovom programe Iránu, v ktorej obviňuje Teherán, že vykonáva testy s vysoko výbušným materiálom. To vraj naznačuje práce na jadrovej zbrani. Aby podporila svoje tvrdenia MAAE predložila zástupcom 35 členských štátov okrem iného satelitné snímky. Teherán správu medzinárodnej agentúry OSN bezprostredne po jej zverejnení odmietol ako nevyváženú a politicky motivovanú. Trvá na tom, že jeho jadrový program je výhradne mierový. Západné štáty ale vyjadrenie Teheránu spochybňujú.

Iránsky zástupca pri MAAE Alí Akbar Soltaníja po hlasovaní o rezolúcii oznámil, že jeho krajina sa nezúčastní rokovania krajín Blízkeho východu, kde má byť ústrednou témou zbavenie svetu jadrových zbraní. Dvojdňové rozhovory majú na pôde MAAE začať dnes, 21. novembra. Soltaníja neverí, že stretnutie pomôže vzniknutej situácii a Teherán sa ho preto nezúčastní.

Soltaníja tiež spochybnil plán šéfa MAAE Juki Amana poslať do Iránu vysoko postavený tím, ktorý by vyjasnil všetky otvorené otázky. Amano o ňom informoval vo štvrtok (17.11.) a povedal, že čaká na odpoveď Iránu. Podľa Soltaníjiho sa ale misia teraz uskutočniť nemôže, pretože čas a spôsob jej realizácie musia byť starostlivo naplánovať.

Rokovaní vo Viedni sa zúčastní aj Izrael

Okrem arabských štátov sa má rokovaní vo Viedni zúčastniť aj Izrael, ktorý ako jeden z najhlasnejších kritikov iránskych nukleárnych ambícií vyzýva k vojenskému zásahu proti jadrovým zariadeniam Teheránu.

Moskva a Peking sa dlhodobo stavajú proti sankčnej politike v medzinárodnej politike, však vlani v júni podporili na zasadnutí Bezpečnostnej rade OSN rezolúciu o sankciách proti Iránu za jeho neprehľadný jadrový program. Súčasťou sankcií bol aj zákaz predaja zbraní, ktorý viedol k zrušeniu niektorých veľkých ruských dodávok.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.