Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
AE Jaslovké Bohunice-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Jadrová elektráreň Jaslovské Bohunice. Foto: TASR/Michal Svítok
11. júna 2012 Jadrová energia od Energia.skTASR

MAAE konštatovala pokrok v bohunickej elektrárni V2

Tím odborníkov počas misie, ktorá sa konala od 4. do 8. júna 2012, konštatoval, že 9 oblastí bolo vyriešených a v 10 oblastiach sa dosiahol uspokojivý pokrok. „Žiadna oblasť nedostala hodnotenie „neuspokojivý pokrok“, vyplýva zo správy MAAE, ktorú portálu energia.sk poskytla hovorkyňa spoločnosti Slovenské elektrárne (SE) Janka Burdová.

Previerka bola zameraná na oblasť riadenia, organizácie a administratívy, prevádzky, údržby, technickej podpory, prevádzkových skúseností, radiačnej ochrany a chémie a dlhodobej prevádzky. Závery následnej misie sú založené na bezpečnostných normách MAAE.

Tím odovzdal vedeniu JE návrh svojich zistení v forme technických poznámok na pripomienkovanie. Technické poznámky sa zrevidujú na ústredí MAAE, vrátane akýchkoľvek pripomienok zo strany JE Bohunice a Úradu jadrového dozoru SR. „Záverečná správa bude predložená vláde SR do troch mesiacov,“ uvádza sa v závere správy MAAE.

MAAE je spokojná s činnosťou ÚJD

Experti z MAAE vyjadrili spokojnosť aj s činnosťou Úradu jadrového dozoru SR (ÚJD) pri dohľade nad jadrovými zariadeniami. „Slovensko vytvorilo dobrý regulačný rámec pre jadrovú bezpečnosť, ktorý je úplne v súlade s medzinárodnými normami a praxou. Členovia tímu získali počas misie presvedčenie, že zamestnanci ÚJD efektívne a účinne vykonávajú dozornú činnosť nad jadrovými zariadeniami,“ uviedol po ukončení misie expertov ich predseda a šéf slovinského Úradu pre jadrovú bezpečnosť Andrej Stritar.

Jadroví experti pozitívne ohodnotili nezávislosť a transparentnosť nášho dozorného orgánu. Taktiež sa im páčili aktivity ÚJD po havárii v elektrárni Fukushima Dai-ichi. „Úrad zareagoval promptne, komunikoval otvorene a patrične v pomere k jeho významu pre jadrovú bezpečnosť na Slovensku,“ myslia si experti z MAAE. „Misia má veľký význam pre ďalší rozvoj a smerovanie ÚJD. Výsledky misie napomôžu harmonizácii vo všetkých kľúčových oblastiach jadrovej bezpečnosti a radiačnej ochrany,“ dodala predsedníčka ÚJD Marta Žiaková.

Tím devätnástich expertov zostavila Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu na žiadosť slovenskej vlády, aby na Úrade jadrového dozoru SR vykonali misiu medzinárodného posúdenia dozornej činnosti. Misia bola na Slovensku realizovaná od 28. mája do 7. júna 2012. Tím expertov vykonával preskúmanie právneho a regulačného rámca pre jadrovú bezpečnosť. Misia je partnerské posúdenie, nie je to kontrola ani audit a je vykonávaná na požiadanie hostiteľskej krajiny.

(c) energia, SITA

Ilustračná snímka: TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.