Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. júna 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

MAAE: Japonsko pri svojich elektrárňach podcenilo nebezpečenstvo tsunami

Riziko vyplývajúce z vĺn tsunami je väčšie ako bezpečnostné opatrenia v japonských jadrových elektrárňach. Konštatuje to Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) vo svojej správe, ktorá hodnotí únik rádioaktivity z elektrárne Fukušima. Agentúra rovnako vyzvala japonské úrady, aby starostlivo kontrolovali zdravotný stav ľudí, ktorí sa dostali do blízkosti elektrárne.

„Riziko tsunami sa v niekoľkých jadrových zariadeniach podcenilo,“ citovala zo správy agentúra Reuters. Podľa medzinárodnej organizácie napr. elektráreň vo Fukušime nemala plány ako sa vysporiadať s tsunami, ktorá sa dostane aj cez 5,7 metrov vysoký ochranný múr a vyradí z prevádzky záložné generátory. Predpovede japonských vedcov pritom varovali, že tak vysoká tsunami nie je vylúčená.

Vlnu tsunami vyvolalo zemetrasenie o sile 9 stupňov Richterovej stupnice, ktoré uderilo neďaleko japonského pobrežia 11. marca. Vlna sa rozliala hlboko do vnútrozemia. Vo Fukušime zaliala záložné generátory, takže zlyhal chladiaci systém reaktorov a v nich sa začalo taviť palivo. Dôsledkom bola najhoršia jadrová havária od výbuchu reaktora v Černobyle v roku 1986.

MAAE konštatovala, že z japonskej havárie by sa mali poučiť prevádzkovatelia jadrových elektrární po celom svete. „Projektanti a prevádzkovatelia jadrových elektrární by mali správne vyhodnotiť a zaistiť ochranu proti všetkým hroziacim prírodným pohromám,“ uviedla MAAE.

Havária vo Fukušime už zasiahla aj jadrovú energetiku v Európe. Nemecká vláda kvôli japonskej nehode ustúpila od plánovaného predĺženia životnosti svojich jadrových elektrární. Európska únia sa tiež zhodla na uskutočnení záťažových testov vo všetkých európskych reaktoroch. Testy sa začnú tento mesiac a konečné výsledky by mali byť známe nasledujúci rok v apríli.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.