Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

M. VERČIMÁK: Vlastníci bytov sú rukojemníkmi centrálnych dodávateľov tepla (2)

Petícia je podľa Verčimáka namierená proti novele zákona o tepelnej energetike účinnej od 1. mája 2014. „V jej niektorých ustanoveniach sú prijaté diskriminačné opatrenia voči vlastníkom bytov a nebytových priestorov,“ tvrdí.

Najväčší problém vidia podľa neho účastníci petičnej akcie pri uplatňovaní predmetného zákona v praxi v tom, že dodávatelia tepla z CZT sa stali pri žiadostiach o výstavbu vlastných zdrojov tepla v bytových jednotkách účastníkmi stavebných konaní so záväzným stanoviskom. „To znamená, že stavebný úrad musí rešpektovať ich stanovisko a ak je nesúhlasné a zostane nesúhlasným aj po odvolaniach, tak celá tepelná stavba sa nemôže realizovať,“ vysvetlil.

„My nechceme likvidovať centrálne zdroje tepla, ale chceme ich donútiť, respektíve ich prevádzkovateľov, aby vyrábali teplo efektívnejšie a hlavne za omnoho nižšie ceny. To dosiahneme jedine tak, že budeme vytvárať konkurenciu. Inak ich monopol nie je možné narušiť,“ doplnil Verčimák.

Úsilie účastníkov petície smeruje podľa neho k tomu, aby sa znenie zákona o tepelnej energetike vrátilo do stavu pred 1. májom 2014. „Dovtedy dodávatelia tepla z CZT síce boli účastníkmi stavebného konania, ale bez záväzného stanoviska. Stavebný úrad dovtedy mohol, ale nemusel rešpektovať ich stanovisko,“ doplnil.

V súčasnosti majú podľa neho vlastníci bytov zamedzené odpojiť sa od CZT. „Doteraz ani v jednom prípade, ani obce, ani dodávatelia tepla nevyhoveli žiadostiam o odpojenie od CZT. Všetky stavebné konania boli počas ročnej platnosti novely zákona zamietnuté,“ dodal Verčimák.

Niektoré ustanovenia zákona o tepelnej energetike by mal posúdiť aj Ústavný súd (ÚS) SR. Myslia si to opoziční poslanci Národnej rady SR z OĽaNO a SaS, zbierajú preto podpisy pod toto ústavné podanie. Hoci sa ich už pod tento podnet podľa Jozefa Viskupiča (OĽaNO) podpísalo potrebných 30, do piatka 19. júna chce dať priestor na vyjadrenie aj ďalším zákonodarcom. Následne sa v pondelok 22. júna obráti na ÚS SR.

Podľa slov nového šéfa Ministerstva hospodárstva (MH) SR Vazila Hudáka (nominant Smer-SD) ide u predmetného zákona o veľmi špecifickú situáciu. „Musíme sa pozrieť na obidve strany, ktoré sú v tomto zapojené, a zvážiť argumenty pre aj proti. Sme otvorení o záležitosti rokovať, potrebujeme však dať za spoločný stôl nielen odberateľskú stranu, ale aj dodávateľov tepla,“ odkázal účastníkom petičnej akcie po dnešnom rokovaní vládneho kabinetu Hudák.

UPOZORNENIE:

Správa bola rozšírená o 8. odsek.

Jal vk vjo ed

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.