Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

M. Šefčovič v USA presadzuje zapojenie EÚ do projektu Misia pre inovácie

Šefčovič pripomenul, že v rámci trojdňového pobytu v USA (2.-4.6.) sa zúčastní na viacerých podujatiach zameraných na energetiku a inovácie, ktoré majú veľký význam aj pre EÚ.

Na programe má účasť na už 7. ministerskom zasadnutí zameranom na výrobu energie z čistých zdrojov, ktoré nezamorujú životné prostredie. Druhá časť jeho pobytu v San Franciscu sa týka myšlienky, ktorá sa zrodila vlani v Paríži počas celosvetovej klimatickej konferencie.

„Ide o Misiu pre inovácie, kde bude združených vyše 20 krajín sveta, ktoré produkujú viac ako 80 percent skleníkových emisií a kde aj Európska komisia v mene EÚ požiadala o členstvo,“ uviedol Šefčovič.

Slovenský eurokomisár vysvetlil, že základnou požiadavkou tohto plánu je zdvojnásobiť výdavky na vedu a výskum v oblasti obnoviteľných zdrojov a inovatívnych technológií a postupovať spoločne v podporovaní nových disruptívnych technológií, čiže tých, ktoré zásadným spôsobom prekonávajú a vytláčajú už existujúce technológie. Bez týchto opatrení sa podľa jeho slov nepodarí EÚ a svetu napĺňať ambiciózne klimatické ciele.

„Verím, že sa nám podarí dokončiť rokovania o tom, aby aj EÚ ako celok mohla byť súčasťou tejto spolupráce,“ vyjadril Šefčovič nádej pred odchodom do USA.

Pripomenul, že v Amerike sa opäť stretne s americkým ministrom pre energetiku Ernestom Monizom, navštívi viacero inovatívnych firiem a vývojových laboratórií v Silicon Valley a čaká ho aj prednáška na Stanfordskej univerzite.

Ku koncu trojdňového pobytu v USA má na programe návštevu Národného laboratória v Argonne pri Chicagu, ktorú Šefčovič vníma ako dôležitú z hľadiska užšej výskumnej spolupráce medzi USA a EÚ.

„Tam má byť podpísané memorandum o spolupráci medzi Argonnským laboratóriom a Spoločným výskumným centrom EÚ v Ispre. Pôjde o spoluprácu v oblasti harmonizácie a štandardizácií elektrických áut, inteligentných sietí a k prepojeniu, ktoré bude mať širšie vyžívanie elektromobility na budúce inteligentné mestá,“ vysvetlil Šefčovič.

Kroky spojené s prípravou obyvateľov EÚ na takzvané inteligentné mestá s inteligentnou infraštruktúrou umožňujúcou aj rozvoj elektromobility predstaví Šefčovič začiatkom júla v rámci nového balíka opatrení Energetickej únie.

UPOZORNENIE: TASR vydá k správe zvukový záznam a videozáznam.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.