Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. marca 2017 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Šefčovič: Umelý ostrov v Severnom mori vyrobí energiu pre 80 mil. Európanov

Slovenský eurokomisár, ktorý bol vo štvrtok v mene exekutívy EÚ pri podpise dohody o zrode nového konzorcia, spresnil, že prevádzkovatelia prenosových sústav z Dánska, Holandska a Nemecka sa dohodli na „skutočne unikátnom projekte“.

Podľa zapojených prevádzkovateľov elektrizačnej sústavy má projekt veľký potenciál – k jednému alebo viacerým ostrovom by sa mohol pripojiť celkový výkon na úrovni 70 až 100 tisíc MW. Viac o projekte sa dočítate tu.

„Som veľmi rad, že Európska komisia môže tento projekt podporiť politicky, určite aj potrebnými regulačnými opatreniami tak, aby takýchto projektov v Európe bolo viac, aby sme mali čím viac čistej energie pre našich obyvateľov.“

Dohodu podpísali prevádzkovatelia prenosových sústav z Dánska (Energinet.dk), Holandska (TenneT Netherlands) a Nemecka (TenneT Germany). Na základe ich dohody by v Severnom mori mala vyrásť sústava veterných turbín a solárnych panelov, ktorej centrom má byť umelo vytvorený ostrov s vlastným prístavom a pristávacou dráhou.

Sústava je naplánovaná na piesčine Dogger Bank (hĺbka vody len 16-36 metrov), asi 100 km od východného pobrežia Anglicka. Vyrobená energia bude pomocou podmorských káblov prepravená do Veľkej Británie, Nemecka, Dánska, Holandska, Belgicka a Nórska, odkiaľ bude prostredníctvom prenosových sústav distribuovaná na širší európsky trh.

Šefčovič upozornil, že potenciál kombinácie veterných turbín a solárnych panelov je nesporný. V lete vyprodukujú viac energie solárne panely, zatiaľ čo v zime, keď je menej slnečných dní, kľúčovú rolu zohrajú turbíny.

Projekt umelého energetického ostrova by mal byť dokončený v období rokov 2030 – 2050 a pomôže EÚ pri dosahovaní ambicióznych klimatických cieľov a znižovaní emisií oxidu uhličitého. Unikátny systém produkcie elektrickej energie zároveň posilní energetickú bezpečnosť EÚ a podporí jej ambície stať sa svetovým lídrom v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov.

TASR, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.