Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. januára 2015 Ostatné od Energia.skTASR

M. Šefčovič: Prístup lotyšského predsedníctva k energetickej únii vnímam kladne

Slovenský eurokomisár na otázku TASR, ako vníma podporu Lotyšska pre politiku, ktorú bol poverený riadiť, uviedol, že ide o veľmi pozitívny prístup predsedníctva EÚ. Dodal, že s členmi lotyšskej vlády bol v kontakte nielen dnes v Rige, ale už koncom minulého roka, lebo ich spoločným cieľom je čo najskôr pripraviť projekt energetickej únie tak, aby bol vhodný na široké diskusie v rámci takzvaného Rižského procesu.

Šefčovič spresnil, že ide o konferenciu v Rige pod patronátom lotyšského predsedníctva v EÚ, ktorá sa uskutoční 6. februára. Na konferencii sa zúčastní asi 400 predstaviteľov z oblasti priemyslu, mimovládnych organizácií a zástupcov vlád, ktorí spoločne prediskutujú jednotlivé dimenzie energetickej únie.

„Chceme koncept energetickej únie prijať v Európskej komisii v rámci februára, aby európski ministri energetiky mohli mať prvé solídne diskusie už začiatkom marca a aby to najvyšší lídri EÚ prediskutovali na marcovom summite v Bruseli,“ uviedol Šefčovič.

Dodal, že ide o veľmi náročný časový rozpis a aj preto je rád, že Lotyšsko má voči ním vytváranému projektu taký ústretový postoj.

Rižský proces bude podľa jeho slov poslednou možnosťou, ako otestovať niektoré myšlienky a návrhy ešte predtým, než sa definitívne rozhodne pre finálny koncept, o ktorom budú v marci rokovať premiéri a prezidenti členských štátov EÚ.

Podpredseda EK zdôraznil, že pre Lotyšsko je podpora energetickej únie kľúčovou prioritou aj preto, lebo pre krajinu je dôležité zaistenie energetickej bezpečnosti.

Šefčovič pripomenul, že koncept, na ktorom pracuje, by mal odstrániť takzvané energetické ostrovy v EÚ, čo platí aj pre tri baltské štáty, ktoré donedávna boli napojené iba na ruský elektrický systém. A dodal, že pobaltské krajiny boli v tomto smere istými priekopníkmi v Európe, lebo sa snažili tento problém riešiť spoločne medzi sebou a v spolupráci so severnými krajinami Európy.

„Toto chceme umožniť, aby sa baltické krajiny za pomoci nových interkonektorov, či už na prenos plynu, alebo elektrinu, dokázali viac prepojiť so svojimi európskymi partnermi,“ konštatoval Šefčovič.

Pripomenul, že koncept energetickej únie je zaujímavý pre všetky krajiny EÚ, lebo každý člen si nájde svoje priority – od zabezpečenia energetickej bezpečnosti pre strednú a východnú Európu až po vyššiu energetickú účinnosť, ktorá zaujíma iné štáty. Pre všetkých to bude zároveň znamenať odstránenie administratívnych a technických bariér, ktoré limitujú obchodovanie s energiou na spoločnom trhu.

„To všetko má vplyv na ceny energie a tie sú dôležité pre každý štát, pre každý podnik a pre každého občana,“ zhodnotil význam tohto konceptu Šefčovič.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.