Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

M. Šefčovič predstaví na Tatra Summite úspechy a výzvy Energetickej únie

Pred odchodom do Bratislavy Šefčovič v rozhovore pre TASR ocenil skutočnosť, že podujatia, ktoré organizuje Slovensko a na ktorých sa zúčastňujú významní medzinárodní predstavitelia, zastávajú významné miesto v európskej agende. Pripomenul, že ak podujatie Globsec, ktoré sa koná na jar, je zamerané na bezpečnostno-diplomatické diskusie, Tatra Summit, ktorý sa koná na jeseň raz v Bruseli a raz v Bratislave, je orientovaný na dôležité ekonomické otázky.

„Téma, ktorú budem reprezentovať v Bratislave, sa týka Energetickej únie. Ide o sumarizáciu toho, čo sme doteraz zrealizovali a úlohy na budúce obdobie,“ spresnil Šefčovič.

Dodal, že na Slovensku chce uviesť solídny pokrok vo všetkých piatich dimenziách, ktoré si EK pre Energetickú úniu stanovila. Ide o energetickú bezpečnosť, kde Šefčovič ocenil, že sa podarilo dosiahnuť dohodu medzi Ukrajinou a Ruskom na zimné obdobie. Zlepšila sa aj spolupráca krajín juhovýchodnej Európy ohľadom ich lepších prepojení, aby v dohľadnom období získali prístup aspoň k trom rôznym zdrojom plynu. Posunom vpred sú aj kroky navrhnuté v oblasti posilnenia jednotného trhu pre energie, rovnako návrhy v oblasti dekarbonizácie dopravy, ako aj posilnenie vedy a výskumu v oblasti nových technológií, ktoré sú nevyhnutné pre budovanie energetickej únie.

„Myslím si, že pre partnerov bude zaujímavé počuť to, čo chystáme na budúci rok. V roku 2016 by sme chceli položiť na stôl 90 percent toho, čo sme sľúbili, že v rámci Energetickej únie urobíme,“ upozornil Šefčovič. Podľa jeho slov to znamená všetky návrhy týkajúce sa bezpečnosti energetických dodávok. Ide o revízie smerníc o dodávkach zemného plynu, novú stratégiu pre dodávky skvapalneného plynu či novú stratégiu pre vykurovanie a chladenie verejných budov.

„No a najmä veľký letný balíček, ktorý sa bude týkať dekarbonizácie dopravy a energetickej efektívnosti. Záver budúceho roka bude patriť elektrine, kde chceme navrhnúť nový dizajn pre trh s elektrinou, ktorý je veľmi potrebný. Už aj preto, že obnoviteľné zdroje hrajú čoraz väčšiu úlohu,“ vysvetlil Šefčovič.

Spresnil, že EÚ musí nájsť spôsob, ako obnoviteľné zdroje energie lepšie zahrnúť do energetického mixu a dať spotrebiteľom viac možností, ak chcú elektrinu vyrábať sami.

To všetko podľa jeho slov treba riešiť tak na regionálnej, ako aj na celoeurópskej úrovni.

„Ide o veľký záujem zo strany členských krajín, ako aj zo strany všetkých energetických hráčov, ktorí sú v tejto sfére aktívni,“ povedal Šefčovič.

UPOZORNENIE: TASR vydá k správe zvukový záznam a videozáznam.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.