You are using an outdated browser, you may experiece issues. Please upgrade your browser to improve your experience.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

M. ŠEFČOVIČ: Každý členský štát vypracuje národný integrovaný energetický plán

„Očakávame, že vďaka navrhovaným opatreniam zmobilizujeme ročne 177 miliárd eur investícií, vznikne 900.000 nových pracovných miest, najmä v sektore energetickej efektívnosti, a umožníme ročný rast HDP až o 1 %,“ zdôraznil Šefčovič.

Oznámil zároveň, že návrhmi EK realizuje strategické ciele v oblasti energetiky a klimatických zmien, na ktorých sa dohodli v roku 2014 lídri EÚ, ako aj záväzky vyplývajúce z tzv. Parížskej dohody.

Návrhy EK podľa neho reformujú súčasný model výroby a spotreby elektrickej energie, ukladajú opatrenia na zníženie spotreby energie, lepšiu integráciu energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov energie (OZE), akými sú slnečná a veterná energia, ale aj upravujú postupné odstraňovanie dotácií pre fosílne palivá.

Podčiarkol, že súčasťou energetického balíčka je aj návrh nového ekodizajnu, právny rámec pre bezpečnosť dodávok elektriny, stratégia prepojenej a automatizovanej mobility, ako aj aktivity na urýchlenie inovácií v oblasti čistej energie a na renováciu budov v Európe.

Informoval, že v Európe je vyše 75 % starých budov energeticky neefektívnych, z toho až 40 % energií ide na vykurovanie a chladenie, a pokiaľ by sa mal do roku 2030 zaistiť 30-% limit pre energetickú účinnosť, vzniká veľký priestor pre rekonštrukčné práce v prospech lokálnych staviteľov, väčšinou malých a stredných podnikateľov.

„Stanovili sme si záväzok pre celú EÚ, aby sme do roku 2030 dosiahli aspoň 27 % energie vyrobenej z OZE, to znamená, že až 50 % elektriny by malo byť vyrobenej z OZE. Zatiaľ musím povedať, že Slovensko so svojimi 10 % v roku 2013 je na dobrej ceste prispieť k tomuto záväzku,“ doplnil.

Európa je podľa neho lídrom v oblasti výroby elektriny z veterných zdrojov, až 43 % veterných turbín inštalovaných vo svete je vyrobených v Európe. „Aj keď Európa stratila prvenstvo vo výrobe solárnych panelov, kde ju nahradila Čína, Európa si stále zachováva prvenstvo v technologickom know-how pre vývoj a výrobu solárnych panelov,“ dodal Šefčovič.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.