Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

M. ŠEFČOVIČ: Budovanie energetickej únie má strategický význam aj pre Slovensko

„Bude to jeden z kľúčových bodov do budúcnosti. V tomto prípade máme v EÚ viaceré krajiny, ktoré sú vysoko závislé na dodávkach energií z Ruska. Často vidíme, že táto závislosť od jedného zdroja je dôvodom, že máme vysoké ceny energií v rámci EÚ,“ opísal súčasnú situáciu v Európe.

Šefčovič upozornil, že už v najbližšej budúcnosti komisia, ktorej bude členom, bude musieť hľadať krátkodobé riešenie, aby všetci rešpektovali svoje zmluvné záväzky o dodávkach energie, aby domácnosti mali dostatok energií v zimných mesiacoch a aby bolo zaručené normálne fungovanie ekonomík jednotlivých členských krajín.

Z hľadiska dlhodobejšej agendy bude musieť podľa jeho slov únia postupovať takým spôsobom, že zabezpečí diverzifikáciu energetických zdrojov a pokúsi sa zvýšiť svoju hodnotu významného odberateľa energií.

„Chceme sa dostať do silnejšej negociačnej pozície ako jednotný európsky celok,“ opísal Šefčovič jeden z hlavných cieľov energetickej únie.

Potvrdil, že táto politika má aj pre Slovensko strategickú váhu, lebo naša krajina patrí medzi tých šesť, ktoré sú najzávislejšie z pohľadu dodávok energií.

Slovenský eurokomisár pripomenul, že doterajšia politika únie, ktorá obsahuje možnosť reverzných tokov plynu či prepájanie sa s inými energetickými infraštruktúrami, európskemu spoločenstvu už pomohla a dnes je situácia úplne iná ako v roku 2009, keď boli tiež ohrozené dodávky plynu z Ruska.

„Aj napriek nestabilite na východ od našich hraníc, nemáme výrazné obavy, že by sa situácia z roku 2009 zopakovala. Už to je prvý konkrétny výsledok,“ zhodnotil energetickú politiku únie.

Pre ešte lepšie pozície EÚ do budúcnosti by podľa Šefčoviča mali členské štáty pokračovať v spomenutej diverzifikácii zdrojov, rokovať s viacerými dodávateľmi energií a zabezpečovateľmi energonosičov, vplývať na cenu a nebyť limitovaní tým, „že sme boli historicky závislí od jedného zdroja“.

Šefčovič uviedol, že na základe rozhovorov, ktoré mal so slovenskými podnikateľmi, politikmi a občanmi, dobre vie, že jeden z vážnych ekonomických problémov u nás sú pomerne vysoké ceny energií.

„Jedným z cieľov novej komisie bude to, ako zabezpečiť energiu, ktorá bude spoľahlivá, cenovo dostupná a ktorá zabezpečí konkurencieschopnosť slovenskej a európskej ekonomiky, a ktorá bude čo najčistejšia,“ povedal Šefčovič o výzvach, ktoré ho čakajú v rámci jeho novej funkcie.

O tom, či túto funkciu naozaj získa, budú rozhodovať poslanci Európskeho parlamentu už v pondelok večer (20.10.) na úvod plenárneho zasadnutia europarlamentu v Štrasburgu. Proces „grilovania“, ktorý bude verejne dostupný, zabezpečia poslanci z výborov pre priemysel a energetiku (ITRE), ochranu životného prostredia (ENVI) a dopravy (TRAN).

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.