Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. februára 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

M. Šefčovič a M. A. Caňete predstavili regionálnu skupinu CESEC

Šefčovič a Caňete sa stretli s ministrami energetiky a zástupcami Bulharska, Chorvátska, Grécka, Maďarska, Rakúska, Rumunska, Slovinska, Slovenska a Talianska. Išlo o prvé stretnutie na vysokej úrovni v rámci skupiny CESEC.

Cieľom skupiny tvorenej predstaviteľmi na vysokej úrovni je vytvoriť cestovnú mapu na presadzovanie priorít regionálnej energetickej infraštruktúry, urýchliť ich implementáciu za účelom dotvorenia chýbajúcej infraštruktúry a zlepšiť bezpečnosť dodávok plynu.

Zámerom CESEC je zabezpečiť, aby každý členský štát zastúpený v tejto regionálnej skupine mal prístup k najmenej trom rôznym zdrojom plynu.

Exekutíva EÚ tvrdí, že včasné zavedenie energetickej infraštruktúry je dôležité vzhľadom na zraniteľnosť regiónu strednej a východnej Európy a juhovýchodnej Európy pri zabezpečovaní dodávok energie. Túto skutočnosť vlani naznačili aj záťažové testy vykonané v rámci Európskej energetickej bezpečnostnej stratégie.

Šefčovič v tejto súvislosti pripomenul, že bezpečnosť dodávok energie je jedným zo základných stavebných kameňov projektu energetickej únie, za ktorý je priamo zodpovedný.

CESEC prijala mandát, ktorý definuje konkrétny rozsah jej aktivít a tiež štruktúru riadenia skupiny. Experti v rámci konkrétnych podskupín sa budú zameriavať na infraštruktúrne koridory s cieľom identifikovať dnes chýbajúce prepojenia a ďalšie prekážky, ktoré bránia efektívnej integrácii trhu s energiami.

Predstavitelia na dnešnom stretnutí skupiny na vysokej úrovni sa zhodli, že do začiatku leta bude vypracovaný Akčný plán s konkrétnymi výstupmi, ktorého cieľom bude urýchliť realizáciu identifikovaných projektov. Realizácia Akčného plánu sa bude pravidelne monitorovať.

Skupinu CESEC zatiaľ zastupuje deväť členských štátov EÚ, do jej činnosti sa však budú zapájať aj krajiny susediace s týmto regiónom, aby sa zabezpečil spoločný prístup voči krajinám za hranicami EÚ.

Najbližšie stretnutie CESEC na vysokej úrovni bude začiatkom leta tohto roku, v rámci neho by mal byť prijatý Akčný plán.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.