Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

M. LAJČÁK: Slovensko veľmi silno podporuje aktivity MAAE (2)

„Rovnako sme hovorili o technickej spolupráci medzi SR a agentúrou. Existuje celý rad projektov, ktoré sú vo vysokej fáze rozpracovania. Ponúkame aj školenia expertov – ponúkame naše školiace strediská pre školenia, ktoré agentúra uskutočňuje,“ spresnil Lajčák s tým, že s generálnym riaditeľom MAAE hovoril aj o zahranično-politických témach týkajúcich sa vzťahu MAAE k Iránu, Severnej Kórei a Sýrii.

SR je podľa Amana veľmi dôležitým partnerom MAAE, pretože na Slovensku sa realizujú mnohé programy v oblasti jadrovej energetiky. Slovensko má taktiež dlhoročné skúsenosti prakticky vo všetkých aspektoch jadra. „Naša agentúra si nesmierne cení ponuku, ktorú sme dostali od vlády SR v oblasti spolupráce pri poskytnutí slovenských vedomostí a znalostí, ako aj priestoru prevádzok na školenia,“ poznamenal Amano.

Jukija Amano dnes v rámci návštevy SR dopoludnia separátne rokoval aj s ministrom hospodárstva SR Tomášom Malatinským (nominant Smer-SD) a s predsedom vlády SR Robertom Ficom (Smer-SD). Popoludní mal v programe ešte stretnutie s predsedníčkou Úradu jadrového dozoru (ÚJD) SR Martou Žiakovou a návštevu jadrovej elektrárne v Mochovciach.

„Predsedníčka ÚJD SR oboznámila generálneho riaditeľa MAAE s kompetenciami a aktivitami svojho úradu, predovšetkým z pohľadu jadrovej bezpečnosti. Prezentovala aj opatrenia vyplývajúce z Národného akčného plánu pre realizáciu opatrení ako poučenia z udalostí na elektrárni Fukušima a zo záťažových testov pre atómové elektrárne. Vysoko ocenila prínos MAAE hlavne v oblasti technickej spolupráce, ktorej výsledkom je nielen zvyšovanie jadrovej bezpečnosti, ale aj mnohé projekty v oblasti ochrany životného prostredia, medicíny a výskumu,“ informovala hovorkyňa ÚJD SR Zuzana Hosťovecká.

Generálny riaditeľ MAAE Amano sa v diskusii s predsedníčkou ÚJD SR zaujímal jednak o dostavbu blokov atómovej elektrárne Mochovce, o výstavbu nového jadrového zdroja, ako aj o stav implementácie bezpečnostných opatrení v SR po havárii elektrárne vo Fukušime.

Hosťovecká pripomenula, že MAAE je medzinárodná organizácia v rámci OSN, ktorá je celosvetovým kontaktným bodom pre spoluprácu v oblasti mierového využívania atómovej energie. V súčasnosti má 159 členských štátov. Jej poslaním je podporovať výskum a vývoj pre mierové účely, vrátane výroby elektrickej energie, zabezpečovať výmenu vedecko-technických informácií, vyvíjať bezpečnostné štandardy a na ich základe podporovať dosiahnutie vysokej úrovne jadrovej bezpečnosti.

UPOZORNENIE: Správa bola rozšírená o 5. až 7. odsek.

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.