Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. februára 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

M. Kocourek: Kým sa nedokončí Temelín, v Česku nová elektráreň nebude

České ministerstvo priemyslu a obchodu nepredpoladá, že by sa začalo s výstavbou tretej jadrovej elektrárne v krajine pred rokom 2040. V súčasnosti je prioritou dokončenie atómovej elektrárne v Temelíne, ktorej dva nové bloky by sa mali sprevádzkovať až po roku 2020.

„S výstavbou významného energetického zdroja, či už jadrového, plynového alebo iného sa dá počítať vždy až po dostavbe jadrovej elektrárne Temelín. Ministerstvo priemyslu a obchodu neplánuje ani nepredpokladá, že by sa v uvažovaných lokalitách začalo so stavbou jadrovej elektrárne pred rokom 2040,“ dodal Kocourek. 

Kocourek odpovedal na dotaz poslankyne Dany Váhalovej (ČSSD), ktorá sa ho pýtala na projekt jadrovej elektrárne štvrtej generácie s názvom Allegro. Ako uviedla, táto elektráreň by mala byť podľa informácií médií postavená do roku 2025 v Blahutoviciach neďaleko Nového Jičína.

Minister priemyslu a obchodu ubezpečil, že obyvatelia Blahutovíc sa nemusia reaktora Allegro a výstavby novej jadrovej elektrárne vo svojom susedstve v najlbližších 50 rokoch obávať. Ako ďalej povedal, v prípade nedostatku elektrickej energie z tepelných elektrární je možné vybudovať prípadný piaty blok v súčasnej elektrárni Dukovany, ale aj ten by vznikol až po dostavbe Temelína. „Ďalšia dostavba alebo výstavba sa v strednodobom horizonte u jadrových elektrární nepredpokladá, aj keď platná štátna energetická koncepcia zatiaľ použitie ďalších jadrových zdrojov nevylučuje,“doplnil minister.

V minulých desaťročiach štát vytipoval 170 možných miest pre stavbu ďalšej veľkej elektrárne, informoval Kocourek. Nakoniec po náročnom výbere zostali dve lokality, sú nimi práve Blahutovice a Tetov na Pardubicku. S Tetovom však nepočíta územný plán Pardubického kraja. Okrem týchto celkom nových miest je podľa Kocourka vhodná aj súčasná lokalita Počerady-Koštice.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.