Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. decembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

M. Hudec: Plynovod Eastring môže mať pre Slovensko významné ekonomické výhody

„V únii sa formuje jednotný trh, kde bude zahrnutá aj Ukrajina. Rusko sa tento vývoj snažilo ovplyvňovať vo svoj prospech. Tento tlak by mohol byť v budúcnosti nižší,“ dodal Hudec.

Alternatívou pre zásobovanie plynom juhovýchodnej Európy môže byť projekt nového plynovodu Eastring, s ktorým prišla spoločnosť Eustream, kde má majetkovú účasť štát. Nové potrubie s dĺžkou 570 kilometrov by spájalo Slovensko s Rumunskom a bude mať kapacitu 20 miliárd kubických metrov plynu ročne. „Pre každý infraštrukturálny projekt je dôležitá ekonomická návratnosť. South Stream bol jeden z najdrahších plynovodov. Eastring by bol neporovnateľne lacnejší,“ konštatoval Hudec.

Náklady na jeho výstavbu sa odhadujú na 750 miliónov eur a prepojí už existujúcu sieť potrubí spoločnosti Eustream s málo využívaným ukrajinským plynovodom Sojuz, ktorý vedie do Rumunska. Projekt zahŕňa aj vybudovanie novej vetvy plynovodu naprieč Rumunskom, ktorá sa napojí na hlavný balkánsky plynovod zásobujúci celý región.

Podľa Hudeca by mal tento projekt zásadný význam pre Slovensko. „Slovensko zostane naďalej významnou tranzitnou krajinou pre plyn v rámci EÚ. Má to aj ekonomický rozmer, lebo umožní do budúcnosti dlhodobejšie využívať infraštruktúru, ktorá už existuje. V Eustreame má majetkovú účasť štát a do budúcnosti je to záruka dividend a príjmov do štátneho rozpočtu,“ zdôraznil Hudec s tým, že tento projekt je dobrou vizitkou aj pre spoločnosť Eustream. „Začína sa štylizovať do pozície stredoeurópskeho hráča na trhu s plynom. Plynárenská mapa sa mení a Eustream sa na to snaží reagovať,“ uzavrel Hudec.

Záznam diskusie: TABLET.TV

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.