Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. októbra 2010 Efektívnosť v energetike od Energia.skTASR

M. Dzurinda: Máme záujem na dobrých partnerských vzťahoch s Ruskom

Minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda zdôraznil, že SR má eminentný záujem na dobrých partnerských vzťahoch s Moskvou. „Mám záujem, aby sme rozvíjali záujmy našich občanov. To nevylučuje to, že sa s odvahou púšťame do riešenia takých tém, ako je diverzifikácia energetických zdrojov,“ poznamenal.

Ako ďalej pokračoval, nevie síce, či je v záujme Ruskej federácie, ale v záujme Slovenska je určite realizácia projektu Nabucco. Ten má znížiť energetickú závislosť európskych krajín od Moskvy. Na trh západnej Európy by malo prúdiť 31 miliárd kubických metrov zemného plynu ročne. Mal by byť dlhý 3300 km a palivo by malo pritekať do hlavného potrubia z krajín okolo Kaspického mora, Blízkeho východu a Egypta. Jeho vybudovanie experti odhadujú na osem miliárd eur. S budovaním by sa malo začať najskôr v roku 2012 a termín dokončenia sa odhaduje na rok 2015.

Nabucco nemá ešte stále vyriešenú hlavnú otázku, a to zabezpečenie prísunu zemného plynu. Mali by ho dodávať Azerbajdžan, Turkménsko a Irán. Záväzné dokumenty však konzorcium Nabucco stále nepodpísalo.

„Neviem, či je to v záujme Ruska, ale viem celkom iste, že je v záujme SR a nie je to proti Rusku, že v nedeľu (24.10.) otvorím s rakúskym kolegom reverzný chod plynu,“ pokračoval Dzurinda. Dodal, že väčšia diverzifikácia bude lepšia nielen pre slovenských občanov, ale aj pre celkovú pozíciu a postavenie SR.

Šéf slovenskej diplomacie sa v nedeľu stretne v Baumgartene s rakúskym ministrom zahraničných vecí Michaelom Spindeleggerom pri príležitosti ukončenia stavebných prác, ktoré umožnia spätný chod plynu z Rakúska na Slovensko. Projekt sa začal realizovať v roku 2009.

Er jns ed

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.