Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. apríla 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

Luxembursko ponúklo Francúzsku peniaze za uzavretie atómky

Elektráreň v Cattenome leží iba desať kilometrov južne od luxemburských hraníc. Zhruba 12 kilometrov ju delí od hraníc s Nemeckom. Pozostáva zo štyroch tlakovodných reaktorov, pričom každý má inštalovaný výkon 1300 MW. Prvý z nich Francúzsko uviedlo do prevádzky už v roku 1986. Elektráreň patrí druhému najväčšiemu výrobcovi energie na svete, spoločnosti Electricité de France.

„Keby sa Cattenome niečo hrozné stalo, vymazalo by to Luxembursko z mapy,“ uviedol podľa svojho hovorcu Bettel. Vallsovi dal údajne najavo, že to veľkovojvodstvo myslí so svojou požiadavkou na odstavenie elektrárne vážne a je ochotné sa na riešení podieľať aj finančne. Pomoc by nemusela byť iba priama, Luxembursko by mohlo prispieť napríklad aj na reštrukturalizáciu priemyslu v Cattenome, dodal Bettelov hovorca s tým, že chcú zachovať v regióne pracovné miesta.

Valls podľa hovorcu luxemburského premiéra vzal ponuku na vedomie, zároveň ale vylúčil, že by v súčasnosti mohla byť elektráreň odpojená od siete.

Okrem Luxemburska odstavenie elektrárne v Cattenome dlhodobo požadujú tiež neďaleké nemecké spolkové krajiny Sársko a Porýnie-Falcko. Argumentujú okrem iného tým, že v nej dochádza príliš často k poruchám.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.