Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Romovia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / symmetry_mind (licencia Creative Commons)
23. septembra 2010 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Luníku IX hrozí vypnutie elektriny

Obyvateľom rómskeho sídliska Luník IX v Košiciach možno odpoja elektrinu. Dôvodom je stav elektrických rozvodov a obavy o bezpečnosť rómskych obyvateľov. Vlastníkom časti elektrických zariadení je i mesto Košice.

Východoslovenská distribučná (VSD) v tejto veci už rokuje s Bytovým podnikom mesta Košice, Magistrátom mesta Košice a ďalšími zainteresovanými stranami. Podľa hovorkyne Východoslovenskej energetiky (VSE) Andrey Danihelovej, VSD sa s veľkou pravdepodobnosťou nevyhne dočasnému prerušeniu distribúcie do niektorých objektov na sídlisku – vzhľadom na ohrozenie života a zdravia obyvateľov.

Ak hrozí nebezpečenstvo, VSD je povinná elektrinu vypnúť

Andrea Danihelová doplnila, že VSD považuje stav elektrických sietí na Luníku IX za dlhodobo nevyhovujúci. Vo väčšine prípadov sú spoločné bytové rozvody a inštalácia v dezolátnom stave a distribučná sústava je na tomto sídlisku opakovane preťažovaná.

Hovorkyňa poukázala na skutočnosť, že neustále sa zhoršujúci stav bytových domov vedie k zvyšovaniu rizika úrazu či ohrozenia životov ich obyvateľov úrazom spôsobených elektrickým prúdom. Pripomenula, že v tejto súvislosti je VSD podľa platných zákonov povinná prerušiť distribúciu, ak sú ohrozené zdravie a životy osôb.

Plyn a teplo sa nedodávajú, Luník IX vykuruje elektrina

Problémom tiež je, že elektrické vedenia na Luníku IX sa v minulosti projektovali tak, aby zásobovali elektrinou len bežné svietenie a napájali malé domáce spotrebiče. Sústava nebola projektovaná s cieľom napájať vykurovacie systémy; práve tieto sa na sídlisku objavujú s blížiacou sa zimou častejšie, pretože sídlisko je v súčasnosti odpojené od dodávok úžitkového tepla a zemného plynu.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.