Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
uran - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Vrtné jadro na Jahodnej pri Košiciach počas prieskumného vrtu ložiska uránovej rudy. Foto: TASR/František Iván
19. júla 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ludovika Energy opäť neuspela s prieskumným územím na Jahodnej

Nový návrh spoločnosti Ludovika Energy sa týkal určenia prieskumného územia Kamenné na geologický prieskum nerastov, z ktorých možno priemyselne vyrábať kovy. Ešte v roku 2015 spoločnosť požiadala v danej oblasti o prieskum nerastov, z ktorých možno priemyselne vyrábať kovy a prvky vzácnych zemín. Zamietavé rozhodnutie envirorezortu nadobudlo právoplatnosť vo februári tohto roku. Prakticky v rovnakej lokalite v minulosti Ludovika Energy dostala stop aj na geologický prieskum uránových rúd.

Zastavenie správneho konania MŽP SR zdôvodnilo „prekážkou rozhodnutej veci“. „Vydaním meritórneho rozhodnutia v danej veci by bolo opätovne rozhodované o skutočnosti, ktorá už bola meritórne rozhodnutá a o ktorej bolo rozhodnuté na podklade totožného skutkového stavu,“ uviedol rezort v zdôvodnení. Odvolanie proti rozhodnutiu je možné podať do 15 dní od jeho doručenia. O rozhodnutí envirorezortu informoval dnes TASR predseda Základnej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny (ZO SZOPK) Košice 2013  Ladislav Rovinský.

Povolenie na uránový prieskum v oblasti Jahodná získala Ludovika Energy v roku 2005, za desať rokov jej investície mali predstavovať viac ako 22 miliónov eur. Predĺženie prieskumu, proti ktorému protestovali ochranári a samosprávy, envirorezort neodobril a prieskumné územie zaniklo. Nepredĺženie platnosti pôvodného prieskumného územia firma napadla na súde. Najnovšia jej žaloba sa týka aj rozhodnutia o zamietnutí návrhu na určenie prieskumného územia na tzv. vzácne zeminy. 

© TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.